Egypt: Stoupenci Mubáraka stříleli na protivládní demonstranty

V Káhiře se střetli stoupenci prezidenta Husního Mubáraka s protivládními demonstranty, kteří přespávají na náměstí Tahrir. Po házení kamenů a asfaltu přišla na řadu už i střelba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Káhiře se střetli příznivci a odpůrci prezidenta Mubaraka | Foto: ČTK

Celkový počet obětí nepokojů v Egyptě se pohybuje již kolem tří set. Televize v noci hlásily, že v ulicích kolem náměstí Tahrír je armáda a tábor Mubárakových odpůrců je obklíčen.

Egyptský viceprezident Umar Sulajmán večer upozornil opozici, že bude moci vést dialog s vedením státu jen za předpokladu, že skončí protivládní protesty. Účastníky nepokojů vyzval, aby dodržovali zákaz nočního vycházení.

Podle posledních zpráv byli během noci čtyři lidé zastřeleni a minimálně třináct lidí zraněno. Armáda se snaží oddělit od sebe skupiny příznivců a odpůrců prezidenta Mubáraka, policie nečinně přihlíží.

Protivládní demonstrace vznikly spontánně, ale provládní demonstranti jsou velmi dobře organizováni. Mají natištěné plakátky podporující Mubáraka a nelze vyloučit, že řízený je i násilný postup.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chargé d´affaires Jiří Slavík o evakuaci Čechů z Egypta

„Je to manipulace, ke které režim nakonec sáhl,“ poznamenává spolupracovník ČRo Štěpán Macháček s tím, že na ulicích to vytváří nebezpečnou atmosféru.

Demonstrace v Káhiře proti prezidentu Mubarakovi na náměstí Tahrír | Foto: ČTK

Stoupenci prezidenta Mubáraka také napadají zahraniční novináře.

Stále více západních zemí mezitím evakuuje své občany ze země, naposled se k nim přidalo i Slovensko. Ve slovenském speciálu odcestuje ze země i několik Čechů.

Štěpán Macháček, Břetislav Tureček, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme