Egyptský soud povolil odplout lodi Ever Given, která blokovala Suezský průplav

Egyptský soud v úterý zrušil zadržení kontejnerové lodi Ever Given, která v březnu zablokovala Suezský průplav. Umožnil tak plánované středeční odplutí plavidla, na kterém se na konci minulého týdne dohodli zástupci majitelů a pojistitelů lodi se Správou Suezského průplavu. Informovala o tom agentura Reuters.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ever Given, která je podle Reuters jednou z největší kontejnerových lodí na světě, vyprovodí ze Suezu po slavnostním ceremoniálu dva remorkéry a dva vysoce postavení průvodci, uvádí místní zdroje (ilustrační foto) | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

Přes 400 metrů dlouhá kontejnerová loď zablokovala Suezský průplav 23. března. Vyprostit se ji podařilo po šesti dnech. Správa Suezského průlivu posléze obří plavidlo za to, že blokovala dopravu v průplavu, držela ve Velkém Hořkém jezeru mezi severní a jižní částí průplavu.

Loď plula příliš rychle a měla technické nedostatky, tvrdí správa Suezu. Majitel lodi viní správu kanálu

Číst článek

Správa Suezského průlivu dříve soud informovala o tom, že se s majitelem lodi, japonskou společností Shoei Kisen, dohodla na vyrovnání, uvedl podle agentury AP soudní úředník, který si přál zůstat v anonymitě. Podrobnosti ohledně vyrovnání úřad nezveřejnil.

Správa původně požadovala odškodné 916 milionů dolarů (19,7 miliardy korun) na pokrytí záchranných prací, poškození pověsti a ušlých příjmů. Požadavek později snížila na 550 milionů dolarů. Kromě peněz má Suezský kanál dostat i remorkér.

Ever Given, která je podle Reuters jednou z největší kontejnerových lodí na světě, vyprovodí ze Suezu po slavnostním ceremoniálu dva remorkéry a dva vysoce postavení průvodci, uvádí místní zdroje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme