Egypt slaví svátek jara, tradici z dob faraonů letos ovlivnil koronavirus. Návrat turistů do země je nejistý

Egypťané slaví tisíce let starý svátek jara Šam Nasím. Už od dob faraónů při něm konzumují páchnoucí naložené ryby a pořádají pikniky na březích Nilu. Letos ale vláda venkovní oslavy zakázala kvůli obavám ze šíření koronaviru. Nesmí se chodit ani na pláže, do veřejných zahrad, či parků. Omezení platí jen během pondělního svátku Šam Nasím, kterým Egypťané vítají jaro už od dob faraónů.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující s rouškou v letadle egyptské letecké společnosti Egyptair na vnitrostátní lince v Luxoru do Káhiry. | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

Egyptské úřady kvůli novému koronaviru omezují oslavy tradičního svátku jara. Oficiálně teď Egypt hlásí 3150 nakažených novým koronavirem a 240 úmrtí v souvislosti s nákazou. Řada odborníků ale zmiňuje nedostatečné testování a skutečnost, že rozsah nákazy může být řádově vyšší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s blízkovýchodním zpravodajem Českého rozhlasu Štěpánem Macháčkem

Egypt kvůli koronaviru zavedl bezpečnostní opatření, platí zákaz vycházení od osmé hodiny večerní do šesté hodiny ranní, o víkendech je zavřená většina obchodů a měla by být zavřená i lidové tržiště. Před svátkem Šam Nasím bylo na egyptských tržištích živo a roušku měl jen málokdo.

Nejistý návrat turistů

Egyptská vláda zatím nepřišla se strategií, kdy by počítala s návratem turistů. Všechna egyptská letiště jsou aktuálně uzavřená. Turisté opustili zemi zhruba před měsícem a veškerý personál turistických resortů musel do povinné karantény.

Egyptská infrastruktura by na návrat turistů měla být připravena, ale nikdo se zatím neodvažuje odhadovat, kdy se turisté do země vrátí.

Podle egyptských odborníků bude návrat turistů ve stejném množství, jaké navštěvovalo zemi v době před rozšířením nákazy, možné až ve chvíli, kdy proti viru bude existovat účinná vakcína.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme