Egypt svolal dárcovskou konferenci pro rekonstrukci Gazy

Káhira za měsíc uspořádá mezinárodní konferenci o rekonstrukci Gazy. Oznámilo to egyptské ministerstvo zahraničí. Odhaduje se, že náprava škod způsobených izraelskými útoky vyjde na dvě miliardy dolarů. Polovinu této částky už slíbila Saúdská Arábie. Káhira ale očekává také zapojení Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinec u ruin svého domu

Palestinec u ruin svého domu | Zdroj: ČTK

Spolu s Egyptem zve dárcovské organizace a státy na 2. březen také palestinská vláda. Právě ta chce hrát v obnově rozbombardované Gazy hlavní roli, i když toto území nemá pod kontrolou. V Gaze totiž vládne hnutí Hamas. Ačkoli Izrael se na konferenci podle všeho podílet nebude, obnovu Gazy chce bedlivě sledovat, aby rekonstrukce nepřinesla Hamasu další politické body.

Izraelské útoky v Gaze zabily na 1300 Palestinců a podle místních úřadů zničily na 4000 domů a bytů. Za stejnou dobu přišlo o život 13 Izraelců a palestinské rakety poničily v židovském státě několik desítek budov.

K tématu si můžete také přečíst:
Blízký východ ztratil kvůli konfliktům za posledních dvacet let 12 biliónů dolarů
Spojené státy chtějí oživit mírová jednání na Blízkém východě
EU: Izrael musí umožnit přísun humanitární pomoci do Gazy

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme