Egypt svolal summit klíčových muslimských států kvůli příměří v Gaze

Egyptský prezident svolal schůzku s katarským emírem a tureckým premiérem. Pokoušejí se prosadit zastavení bojů mezi Izraelem a Palestinci. Zmíněné státy jsou považované za jediné, které mají reálný vliv a důvěru u palestinské vlády v Gaze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch izraelské rakety v Gaza City | Zdroj: Reuters

Do Káhiry přijeli za egyptským prezidentem Mursím předseda turecké vlády Erdogan a katarský emíš šajch Hamad. Na summitu jsou také zástupci Hamásu a Islámského džihádu.

I Spojené státy už v týdnu vyzvaly právě Ankaru a Káhiru, aby svůj vliv na Palestince uplatnily s cílem prosadit příměří.

Přehrát

00:00 / 00:00

O izraelském protiraketovém systému Ocelový dóm mluvil na radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Katar se v Gaze těší velké popularitě proto, že jeho vládce byl nedávno vůbec první hlavou státu, která do Izraelem blokované enklávy zavítala.

Izraelská armáda mezitím pokračuje v přípravách na eventuální pozemní útok na Gazu. Zatím ji Izraelci ostřelovali pouze na dálku. Dosavadní konflikt si od středy vyžádal životy tří izraelských civilistů, které zabila palestinská raketa ve městě Kirjat Malachi, a nejméně 40 Palestinců. Mezi nimi tvoří asi polovinu civilisté.

Teprve dnes dopoledne izraelská armáda umístila k Tel Avivu systém protiraketové obrany Ocelový dóm. Už o pár hodin poté hlásilo velitelství první úspěch. Protiraketová baterie zneškodnila další střelu, kterou na Tel Aviv vypálilo z Gazy hnutí Hamás.

Mezi Izraelem a Palestinci se začíná mluvit o příměří, útoky ale pokračují

Číst článek

„Ocelový dóm je nový systém, který Izrael vyvinul teprve loni. V posledních měsících začal baterie fyzicky vyrábět. Byly vyrobeny čtyři a ty jsou nasazeny na jihu Izraele, kam raket dopadá zdaleka nejvíce. Pátý systém byl na poslední chvíli umístěn u Tel Avivu, na nějž byly zatím vypáleny tři rakety,“ vysvětluje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Břetislav Tureček, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme