Egypt v reakci na vraždu 21 lidí bombardoval islámské radikály v Libyi

Egyptské stíhačky v Libyi bombardovaly pozice stoupenců organizace Islámský stát. Nálety, na nichž se podílela i libyjská letadla mezinárodně uznávané vlády v Tobruku, jsou odvetou za smrt 21 egyptských křesťanů zavražděných radikály. Útoky se soustředily na město Derna na východě Libye. Právě v Derně má libyjská odnož Islámského státu své sídlo a výcvikové tábory. Egypt chce v příštích dnech v útocích pokračovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Siluety stíhaček F-16 (ilustrační foto)

Siluety stíhaček F-16 (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Za úsvitu pondělí 16. února 2015 podnikly vaše ozbrojené síly letecké útoky na vojenské tábory, výcviková zařízení a skladiště munice a zbraní teroristické organizace Islámský stát na území Libye,“ uvedla armáda v prohlášení k Egypťanům.

Egyptská státní televize přinesla záběry stíhaček F-16, které startují k útokům, armáda ovšem přesný počet letadel ani úderů nezveřejnila. Uvedla pouze, že všech cílů, které si vytkla, dosáhla a že všechny stíhačky se v pořádku vrátily na základnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O egyptských náletech na pozice radikálů v Libyi mluvil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Derna, kde letadla podle armády udeřila, je tradiční bašta lybijských islamistů a džihádistů. Nachází se asi 250 kilometrů od egyptských hranic. Letadla se soustředila na muniční a zbrojní sklady Islámského státu a jeho výcvikové tábory.

Útok Egypt koordinoval s libyjskou vládou v Tobruku. Ta je jednou ze dvou libyjských vlád. Území sice nekontroluje, ale je mezinárodně uznávaná.

Tato vláda spojila své síly s odpadlickým generálem Kaddáfího armády Chalífou Haftarem, díky čemuž disponuje i armádou a letectvem, byť se starými letadly ne moc silným.

Lybijská letadla se útoků také účastnila. Mluvčí lybijské armmády uvedl, že při náletech přišlo o život na 60 radikálů. Popřel zároveň zprávy, že by údery měly civilní oběti.

Bílý dům odsoudil vraždu 21 egyptských křesťanů v Libyi radikály z IS

Číst článek

Útoky jsou odplatou za vraždu 21 křesťanů, kterou mají islamističtí radikálové na svědomí. „Těm vrahům, kteří v sobě nemají nejmenšího kousku lidství, se pomstíme,“ řekl egyptský prezident Abd al-Fattáh Sísí.

Džihádisté zajali v Libyi egyptské pracovníky nadvakrát v prosinci a lednu. Video s jejich vraždou zveřejnili na internetu. Všechny oběti byly z řad křesťanské menšiny, koptské církve. Islámský stát se k náboženskému motivu svého činu přihlásil.

Koptská církev patří stejně jako katolická a protestantská ke křesťanské víře. V Egyptě žije vůbec největší komunita koptů na světě, tvoří zhruba desetinu z tamních 80 milionů občanů.

Egypt vyhlásil v souvislosti s hromadnou vraždou sedmidenní smutek – pravděpodobně se, jako při dřívějších smutcích, budou rušit kulturní představení, oficiální návštěvy a podobně. Úřady také zakazují občanům cestovat do Libye a zároveň se snaží evakuovat ty Egypťany, kteří v sousední zemi pracují.

Štěpán Macháček, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme