Egypt volí prezidenta. 'Současnou hlavu státu jediný protikandidát dokonce podporuje,' říká politolog

Egyptský prezident Abdal-Fattáh Sísí obhajuje mandát na druhé funkční období. Hlasování potrvá tři dny a sledovat se bude hlavně voličská účast. Stávající hlava státu má totiž jen slabou konkurenci. Jediného protikandidáta Músu Mustafu Músu veřejnost skoro nezná. Egypťané volí prezidenta v přímé volbě na čtyřleté funkční období.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současný prezident Abdal-Fattáh Sísí, který je označován za pravděpodobného vítěze letošních prezidentských voleb. | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

„V Egyptě nejsou svobodná média. Žádný protikandidát tak nemá šanci podporu prezidenta Sísího ohrozit. Od jediného protikandidáta, Músy Mustafy Músy, jsem kritiku Sísího neslyšel. Naopak ho podporuje,“ říká Radiožurnálu k absenci skutečné konkurence politolog Káhirské univerzity Mustafa Kámil Sajjid.

Několik vážnějších potenciálních kandidátů z boje ustoupilo, jiné poslaly soudy do vězení. Podle skupiny čtrnácti mezinárodních lidskoprávních organizací nejsou egyptské prezidentské volby svobodné ani spravedlivé.

null

null

V Egyptě je přes 60 milionů oprávněných voličů, vypočítává server Al Džazíra. Hlavním tématem letošních voleb se stala ekonomická situace země.

V roce 2014, kdy Sísí poprvé zaujal post prezidenta, přišlo k volebním urnám méně než polovina z oprávněných voličů. Bývalý vojenský velitel tehdy získal 96,9 % hlasů, kritici však tyto volby označili za falešné.

Štěpán Macháček, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme