Egypt vyzývá OSN ke schválení mezinárodní intervence v Libyi

Egypt se po náletech na libyjské pozice Islámského státu snaží získat pro vojenské akce mezinárodní podporu. Prezident Abd al-Fatáh Sísí vyzval Spojené národy ke schválení mezinárodní intervence v této africké zemi. Sísí dokonce tvrdí, že si zahraniční vojenskou pomoc přeje libyjská vláda i samotní Libyjci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Sísí nařídil letecké bombardování pozic libyjských radikálů, kteří se hlásí k organizaci Islámský stát | Zdroj: ČTK

"Současné dění v Libyi může tuto zemi proměnit v líheň, která bude ohrožovat celý region, nejen Egypt,“ řekl egyptský prezident Abd al-Fatáh Sísí v rozhovoru pro francouzský rozhlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Egypt se snaží získat mezinárodní podporu pro intervenci v Libyi, informuje zpravodaj Štěpán Macháček

„Egypt, Středomoří a celá Evropa se tomuto problému musí postavit, protože Evropané svou misi v Libyi nedokončili. Vzhledem k tomu, že nás Libyjci a jejich vláda vyzývají, abychom jednali, není tu jiná možnost," zdůraznil Abd al-Fattáh Sísí.

Zdá se, že běžní Libyjci, kteří nejsou zapojení do různých ozbrojených skupin, skutečně o egyptskou, případně mezinárodní pomoc stojí.

Dva parlamenty, dvě vlády, dva názory

Při loňských parlamentních volbách panoval v Libyi optimismus, že po porážce islamistických stran nový parlament zemi vyvede z krize.

Egypt pokračuje v náletech na libyjské pozice IS. Roste prý počet civilních obětí

Číst článek

Parlament i vláda však nyní sídlí prakticky v domácím exilu na východě země v malém městě Tobruk. A přes podporu lidí jsou obě instituce prakticky bezzubé.

Vláda v Tobruku vzešla z parlamentních voleb. Druhou v Tripolisu pak sestavili neúspěšní kandidáti, většinou islamisté. Sestavili si vlastní vládu a parlament a pomocí milice ovládají Tripolis a okolí.

Pomoc Egypta tato vláda vítá, stejně tak i malá a slabá libyjská armáda. Vojáci říkají, že nyní Libye potřebuje pomoc ve formě zbraní, případně náletů, ale nikoli ve formě nějaké pozemní operace.

Podle nich je pozemní boj s islamistickými extremisty věcí vlastní armády.

Druhá libyjská vláda sídlící v Tripolisu veškerou intervenci kritizuje a odmítla egyptské nálety jako porušení suverenity Libye.


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme