Egypťané hlasovali o změnách ústavy. Zájem byl velký

Egypťané v referendu hlasovali o změnách ústavy. Je to pro ně prakticky první hlasování v životě, kdy výsledek není dopředu známý. Referendum začalo v osm hodin ráno místního času. Hlasovací místnosti jsou převážně ve školních budovách a u vstupů hlídají vojáci i policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťané hlasovali v referendu o změnách ústavy

Egypťané hlasovali v referendu o změnách ústavy | Zdroj: Reuters

V Káhiře se před volebními místnostmi tvoří způsobné dlouhé fronty. Lidé mají o referendum velký zájem. Do urny hodí buď své ‚ano‘, nebo ‚ne‘. Před jednou z hlasovacích místností v centru Káhiry stojí hlouček mužů, kteří právě odevzdali svůj hlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž připravil zpravodaj Českého rozhlasu v Egyptě Štěpán Macháček

„Nejdůležitější je, že hlasování otevírá úplně novou etapu Egypta. A lidé konečně opravdu rozhodují o své budoucnosti. Tenhle moment jsme postrádali celých šedesát let. Pro Egypťany je to úplně nový krok, je to nádherná zkušenost, prožíváme asi nejhezčí chvíli svého života. Opravdu jsme strašně šťastní", říká muž, který je aktivní v hnutí Muslimských bratří.

Mnozí lidé se vyslovili pro částečné změny současné ústavy. „Myslím, že změny ústavy přicházejí v pravý čas. Jsme teď v situaci, kdy je třeba rozhodnout o nějakém pokračování demokratických kroků. Druhá cesta představuje návrat ke starým pořádkům a zákonům,“ říká jeden z voličů, kteří hlasovali pro.

Silný je ale i tábor odpůrců ústavních změn. „Stejně jako milióny dalších jsem hlasoval ne. A byl jsem rozhodnutý od chvíle, kdy jsem se o navrhovaných změnách dozvěděl. Změny stávající ústavy nás vrátí do roku 1971, o čtyřicet let zpátky. Tahle ústava zaručuje prezidentovi absolutní moc a my jsme dělali revoluci proto, aby tahle absolutní moc skončila.“

Většina Egypťanů ale říká, že největší význam referenda spočívá v návratu důvěry lidí ve volební proces. Ať už bude výsledek hlasování jakýkoliv.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme