Egypťané jsou ve volbách aktivní, v názorech na ně se ale různí

Egypťané vykročili na cestu k demokracii v první etapě svobodných voleb. Do poslední chvíle přitom nebylo jasné, jestli se volby uskuteční v plánovaném termínu. Vládnoucí vojenská rada ale nakonec prosadila svůj plán, navzdory pokračujícím protestům v egyptských městech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy a muži volí v Egyptě odděleně

Ženy a muži volí v Egyptě odděleně | Zdroj: ČTK

Je všední den, ale dívčí střední škola na okraji Káhiry má prázdniny. Kvůli egyptským volbám. Pro Egypťany jsou to první svobodné volby v životě. První, ke kterým má podle nich smysl jít.

Ve škole teď sídlí volební komise. Tato je jen pro ženy. U vchodu hlídají tři vojáci se samopaly v maskáčích. Od vchodu se do nekonečna táhne několikahodinová fronta paní a slečen, většinou s muslimskými šátky na hlavě, některé jsou prostovlasé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž spolupracovníka ČRo v Egyptě Štěpána Macháčka v Dopoledním Radiožurnálu

„Volby jsou národní povinností. Jít vhodit hlas. A jak vidíte, je tady fronta o několika tisících lidí. A jsem hrozně ráda, že egyptská žena se účastní aktivněji, alespoň podle této fronty, to je moc dobře ,“ říká jedna z čekajících dam.

Ukázněnost ve frontě je na Egypt rozhodně nezvyklá. Některé ženy nosí cedulku se symbolem Strany svobody a spravedlnosti. Založilo ji známé islamistické hnutí Muslimských bratří, aby s ní vyhrálo volby. Stejný symbol mají také muži u stolečku na chodníku naproti škole. Koukají do laptopu a radí voličům, jak volit. A dost možná i koho volit.

„Pomáháme voličům a ulehčujeme jim to. Nic víc. Ptají se na to, ke které volební komisi patří. Jestli sem, něbo někam jinam. Nemají moc dobré informace. Přijdou s občankou a ptají se, kam mají jít. Nás sem nikdo neposadil. Děláme to z vlastní vůle,“ přesvědčuje jeden z mladíků u stolku.

Tato vlastní vůle je ale spíše snahou Muslimského bratrstva. To tady supluje informační kancelář, kterou by měl u voleb provozovat nestranný stát. A strana tak získává další hlasy. Před jinou volební komisí vesele pokračuje volební kampaň, přestože 48 hodin před zahájením voleb je zakázaná.

Egypťané čekají ve frontách u volebních místností i několik hodin | Foto: Reuters

Ze zaparkované dodávky hraje píseň na podporu nějaké strany, a na chodníku strkají spolupracovníkovi ČRo v Egyptě Štěpánu Macháčkovi do rukou předvolební letáčky.

Ještě před několika dny to vypadalo, že se volby znovu odloží. Zdaleka ne všichni Egypťané ale podporují nejnovější požadavky revolucionářů z náměstí Tahrír.

„Ti na Tahríru jsou úplně mimo. Měli by je už konečně vytlačit pryč. Zlikvidovat. Aby konečně vypadli, a pak je všechny odsoudit. Udělali demonstrace, udělali revoluci, režim odešel, tak ať se každý vrátí ke své práci. Ti, co jsou na Tahríru dál, nemyslí na dobro své země. Pracují ve prospěch někoho, kdo chce tuto zemi zruinovat,“ myslí si jeden z voličů.

Možná je to reprezentativní hlas takzvané mlčící většiny, která vidí volby jako první krok k novému Egyptu. Aktivisté na Tahríru zase dobře vědí, že na této cestě jsou ještě obrovské překážky.

Štěpán Macháček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme