Egypťané přepadli izraelskou ambasádu v Káhiře

Egyptská policie sváděla celou noc pouliční bitky se stovkami lidí, kteří přepadli izraelskou ambasádu v Káhiře. Včera odpoledne začaly stovky Egypťanů kladivy rozbíjet betonovou zeď, kterou Izraelci nechali stavět kolem výškového domu se svým úřadem. Radikálům se pak podařilo dostat do vstupní haly velvyslanectví a z oken vyhazovali izraelské písemnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přepadení izraelské ambasády v egyptské Káhiře | Zdroj: Reuters

Jeruzalémská vláda v noci poslala vojenský speciál pro velvyslance a jeho rodinu i personál ambasády. O dramatickém vývoji v noci mluvil s izraelským premiérem Netanjahuem americký prezident Obama.

Egyptská policie v pátek několik hodin přihlížela demolici ochranné zdi. V noci se ale ke slovu se dostaly obušky, vodní děla i střelba do vzduchu. Úřady hlásí stovky raněných. Ještě nad ránem se těžkooděnci potýkali s asi dvěma tisícovkami Egypťanů. Někteří radikálové mezitím pronikli do předposledního patra budovy, kde je recepce ambasády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček informuje o vyjaté situaci v egyptské Káhiře

Velvyslanec Jicchak Levanon odletěl kolem třetí ráno i s rodinou do Izraele. Naopak egyptský ministr zahraničí Muhammad Kámil Amr oznámil spěšný návrat z evropského turné, aby se mohl účastnit krizového zasedání egyptské vlády. Egyptští politici přepadení ambasády odsuzují a objevilo se tvrzení, že útok vyprovokovaly zahraniční síly.


Zvětšit mapu

Břetislav Tureček, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme