Egypťané rozhodnou v referendu o nové ústavě, jednotnost chybí

Egypťané dnes vyjdou k volebním urnám, aby v referendu rozhodli o přijetí nové ústavy. Její předchůdkyni si přitom odhlasovali teprve v prosinci 2012. V jejím sepsání ale tehdy hrálo hlavní roli Muslimské bratrstvo, a tak musela během loňského léta ústava zmizet z egyptského politického světa spolu s prezidentem Muhammadem Mursím.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptská policie může zatknout jakékoli novináře, kteří budou natáčet názory lidí blízkých hnutí Muslimského bratrstva

Egyptská policie může zatknout jakékoli novináře, kteří budou natáčet názory lidí blízkých hnutí Muslimského bratrstva | Zdroj: Reuters

„Kdo chce novou ústavu? Nová egyptská ústava!“ volá prodavač novin na rušné křižovatce v centru Káhiry. „Tady máte brožurku s textem nové ústavy za dvě libry,“ nabízí kolportér. Text ústavy distribuuje několik celostátních deníků ve formě přílohy. Lidé se o obsah zajímají a hledají, v čem je lepší než u předchozí ústavy Mursího.

„Já jsem text ústavy četl. Pár věcí by na ní bylo potřeba předělat. Ale je to rozhodně milosrdnější ústava než ta Mursího z minulého roku," říká během jízdy káhirský taxikář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se Egypťané k referendu stavějí, zjišťoval v Káhiře krátce před jeho konáním blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

„Ano, já k referendu půjdu. A ptáte se, jestli budu hlasovat pro, nebo proti? Budu hlasovat pro. Protože chci, aby se země konečně trochu uklidnila. Aby zase normálně fungovala," vysvětluje své rozhodnutí o podpoře nové ústavy. A jeho důvody sdílí řada dalších Egypťanů.

Z rádia v autě hrají vlastenecké písně. Někdo operativně upravil jejich text, který teď říká: pojďte hlasovat, svoboda není zadarmo. Všechny rozhlasové stanice jsou v Egyptě státní.

Obří billboardy i menší plakáty vyzývají lidi, aby dali svůj hlas pro novou ústavu. Opačné výzvy ale vidět nejsou, přestože několik stran a hnutí proti nové ústavě na internetu mobilizuje. S ústavou nesouhlasí například hnutí 6. dubna, které představuje mladé revolucionáře.

Chybí celospolečenská shoda

„Není dovolené říct ústavě ne. Referendum zná pouze slovo ano. Včera například aktivisté jedné ze stran, které s ústavou nesouhlasí, vyzývali na veřejnosti k hlasování proti, a hned je policie zatkla," říká Muhammad Kamál, mluvčí hnutí 6. dubna.

Právě toto hnutí přitom stálo v popředí protestů proti Mubárakovu režimu před třemi roky. Dnes jsou jeho vůdčí osobnosti znovu za mřížemi. Hnutí 6. dubna tvrdí, že se lidé Mubárakova režimu vrací a že jen zneužili nespokojenosti Egypťanů s vládou Muslimského bratrstva.

Velká část Egypťanů také bude ústavní referendum přímo bojkotovat. Jsou to příznivci sesazeného prezidenta Mursího, kteří současný režim považují za pučistický a vůbec ho neuznávají. Nová Egyptská ústava tak výrazně postrádá celospolečenskou shodu. Egyptská armáda a policie chystají mohutnou ochranu volebních místností před útoky či nepokoji.

Štěpán Macháček, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme