Egypťané si připomínají páté výročí revoluce. Oslavy ale prezident zakázal

Egyptská vláda zakázala jakékoli vzpomínkové akce na protesty, které před pěti lety vypukly na káhirském náměstí Tahrír. Proti policejnímu násilí tehdy přišli demonstrovat především mladí aktivisté. Policisté jsou nyní ve střehu a před dnešním výročím prováděli v bytech aktivistů rozsáhlé domovní prohlídky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavit páté výročí revoluce Egypťané nesmějí

Slavit páté výročí revoluce Egypťané nesmějí | Foto: Štěpán Sedláček | Zdroj: Český rozhlas

První demonstranti se před pěti lety sešli na náměstí Tahrír v centru Káhiry. O 18 dní později rezignoval tehdejší prezident Husní Mubárak.

Události připomíná vlajka, kterou uprostřed náměstí na památku revoluce vztyčily úřady. Místo ale zároveň hlídá pořádková policie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Egypt si připomíná páté výročí revoluce. Slavit ale lidé nesmějí. Jak období od pádu prezidenta Mubáraka hodnotí, se v Káhiře ptal Štěpán Sedláček

„Kdykoliv jdu dnes po ulicích v centru města nebo přímo po náměstí Tahrír, mám trochu bolestivé a zoufalé pocity," svěřil se výtvarník s přezdívkou El Zeft.

Tehdejších demonstrací se účastnil od samého začátku. Na zdech v okolí Tahríru maloval revoluční graffiti.

Na svém místě je dnes už jen jedno z nich. „Potom, co se tady na náměstí všechno událo, jsme se nakonec vrátili zase tam, kde jsme byli dřív. Vrátili jsme se ne do bodu nula, ale hluboko pod nulu. Bezpečnost, svoboda, ekonomika, všechno to jde úplně špatným směrem."

El Zeft patřil k aktivistům, kteří neměli materiální nouzi. Toužili ale po svobodě a novém Egyptě. Jeho pocity sdílí i mnozí běžní Egypťané.

Revoluční události na náměstí Tahrír připomíná vlajka | Foto: Štěpán Macháček

„Vláda oslavy zakázala. Místo toho je dnes svátek policie, tak jako to bývalo za Mubáraka. Egypt je stejný jako dřív. Kdo vyjde dnes demonstrovat, může zemřít. Policie a vojáci nebudou mít slitování," řekl mladý taxikář Ibráhím.

Změny oproti předchozím pořádkům osobně vůbec nepocítil. „Někteří moji spolužáci z obchodní fakulty teď dělají šéfy poboček bank. Měli totiž protekci. Já ji neměl, a tak dělám taxikáře," dodal.

Přitom právě korupce a nezaměstnanost absolventů univerzit vedly ke vzpouře proti Mubárakovu režimu. Na nové protesty ale prý mají Egypťané zapomenout.

„Občas slyším výzvy k nové revoluci. Ale proč proboha? Proč jsou tu výzvy namířené proti mně? Já jsem přece přišel z vaší vůle, nikoliv jí navzdory. Jsem tu pro vás," prohlásil současný prezident Abd al-Fattáh Sísí.

Aktivisté vzkaz pochopili jako varování před jakýmikoliv demonstracemi a shromážděními.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme