Egypťané volí nové poslance, účast je zatím nízká

První den parlamentních voleb v Egyptě provází nízká účast. Bez funkčního zákonodárného sboru je největší arabská země už více než tři roky. Hlasováním se má završit „cestovní mapa“, kterou po sesazení svého předchůdce načrtl současný prezident Abd al-Fattáh Sísí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypt je už přes tři roky bez funkčního parlamentu. Panují ale obavy, že volební účast bude velmi nízká | Zdroj: Reuters

Dnes a zítra se volí v polovině egyptských provincií. Přibližně za měsíc pak přijde na řadu zbytek země. Egypťané na rozdíl od prezidentských voleb nedostali na hlasování volno.

Volby doprovázejí přísná bezpečnostní opatření kvůli obavám z možných útoků. Sto metrů od každé volební místnosti platí zákaz parkování. Celkem na bezpečnost dohlíží na 400 tisíc vojáků a policistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Parlamentní volby v Egyptě sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Žádné incidenty ale zatím průběh voleb nenarušily.

V prvních demokratických volbách před čtyřmi lety zvítězilo Muslimské bratrstvo, které později egyptské úřady označily za teroristickou organizaci a zakázaly ho. Současných parlamentních voleb se proto neúčastní. Také liberálně zaměřené strany hlasování spíš bojkotují.

Do parlamentu naopak kandidují mnozí členové bývalé vládnoucí strany prezidenta Husního Mubáraka. Čtyři pětiny křesel obsadí kandidáti zvolení jako jednotlivci. Pouze dvacet procent křesel připadne poslancům zvoleným na základě jenotlivých stran. Většina kandidátů vyjadřuje silnou podporu současnému prezidentovi Sísímu.

Ten ve státní televizi zval k účasti na hlasování: „Vyzývám všechny Egypťany, aby šli k volebním urnám, a ve velkých počtech tak splnili poslední úkol, na kterém jsme se dohodli.“

„Vyzývám vás, muže i ženy, mladé i starší, rolníky i dělníky ze všech částí Egypta. Udělejte to pro svou zemi a vyberte dobře své zastupitele,“ dodal.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme