Egypťané žádají vynesení rozsudku nad Mubarakem do prvního výročí revoluce

V Egyptě spěje ke konci soud s bývalým prezidentem Husním Mubarakem. Zřejmě k tomuto přispěla i veřejnost, která vyžaduje vynesení rozsudku do prvního výročí egyptské revoluce. Obžaloba pro něj žádá trest smrti. Mubarak, který ještě před rokem patřil k nejmocnějším mužům arabského světa, je nyní obžalován ze spoluúčasti na zabití stovek demonstrantů při loňských protivládních protestech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalého egyptského prezidenta dopravují k soudu na nosítkách

Bývalého egyptského prezidenta dopravují k soudu na nosítkách | Zdroj: Reuters

Egypťané jsou se současným vývojem v zemi nespokojeni. Nic z toho, co měla egyptská revoluce za účel, se nesplnilo a vše pokračuje dál starým systémem, ne-li hůře.

Lidé dali ultimátum, že pokud do 25. ledna, kdy je první výročí egyptské revoluce, nebude vynesen rozsudek, zaútočí na vězení, kde jsou dva synové bývalého prezidenta Mubaraka a zabijí je.

„I když je to dost těžko proveditelné, ale byl to element, který soudní proces s Mubarakem urychlil. V Egyptě, když už Nejvyšší vrchní vojenská správa udělá nějaké rozhodnutí, tak jen opravdu pod nátlakem veřejnosti,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu Anna Janků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudu s bývalým egyptským prezidentem Mubarakem mluvila ve Světě o osmé spolupracovnice ČRo v Káhiře Anna Janků

V Egyptě podle ní nikdo nevěří, že by Mubarak dostal trest smrti. Podle advokátů může dostat maximálně trest doživotí.

„Státní obžalobce ve své řeči uvedl, že zpravodajská služba, státní bezpečnost a ministerstvo vnitra odmítly s obžalobou spolupracovat ve shromáždění důkazů, ale i důkazy, které má k dispozici stačí k tomu, aby byli Mubarak, Adlí a šest vysokých policejních činitelů odsouzeni k trestu smrti,“ říká Janků.

Podle egyptského zákona je člověk za vraždu automaticky odsouzen k trestu smrti. Teprve pak se odsouzený může odvolávat a dokazovat svoji vinu nebo nevinu.

Ministr vnitra nesmí vydat rozkaz střílet do demonstrantů. Policie se musí nejprve snažit vyjednávat, pak může střílet do vzduchu a teprve potom může používat ostré střelby, a to jen do nohou. Podle lékařských zpráv se na zabité nebo zraněné účastníky střílelo do hlavy.

Vedoucí týmu obhájců Mubaraka nejdříve uvedl, že bude vyžadovat vyslyšení 1600 svědků, ale před několika dny prohlásil, že nepotřebuje žádná svědectví, aby prezidenta obhájil.

Veřejnost žádá trest smrti i pro syna bývalého prezidenta Alaa Mubaraka | Foto: Reuters

Loni v lednu a v únoru zemřelo při demonstracích více než 800 lidí. Nejvyšší trest navrhl státní zástupce kromě Mubaraka také exministru vnitra Habíbu Adlímu a dalším šesti vysokým policejním činitelům.

Mubarak byl prezidentem v letech 1981–2011. Loni v únoru po vlně občanských nepokojů rezignoval a předal vedení země Nejvyšší vojenské radě.

Ladislav Dvořák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme