Egypťané zatím nemají po teroristech žádnou stopu

V egyptském letovisku Šarm aš-Šajchu pokračuje rozsáhlé pátrání po původcích včerejších atentátů. Čtyřiadvacet hodin poté ale bezpečnostní složky nemají po teroristech žádnou stopu. Zadrženo bylo 35 lidí. U nich se zatím neprokázalo, že měli co do činění s útoky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptští policisté u trosek v Šarm aš-Šajchu | Foto: AFP

Egyptský prezident Husní Mubarak v sobotu prohlásil, že atentáty, které si vyžádaly téměř 90 mrtvých a kolem 200 zraněných, jen posílily odhodlání Egypta bojovat proti terorismu a zcela ho vymýtit. Zdůraznil, že se nepodvolí teroristickému vydírání.

Během atentátu zahynul také jeden Čech a další český občan utrpěl zranění. K atentátům se přihlásila skupina hlásící se k Al-Kaidě. Později však její tvrzení zpochybnila další dosud neznámá organizace Svatých válečníků v Egyptě, podle níž útoky provedli její členové. Autenticitu žádného z těchto prohlášení zatím nebylo možné ověřit.

Světoví politici v západních zemích i v islámských státech násilnosti v Šarm aš-Šajchu jednoznačně odsoudili a řada z nich vyzvala k jednotě proti mezinárodnímu terorismu. Významný libanonský duchovní šajch Muhammad Husajn Fadlalláh dnes vydal takzvanou fatvu zakazující útoky proti civilistům. Šíitský klerik, který proslul přirovnáním USA k nacistickému Německu, také vyzval islámský svět, aby odsoudil odporné činy, které muslimské náboženství odmítá.

Americký prezident George Bush zatelefonoval egyptskému prezidentovi Husní Mubarakovi a vyjádřil mu upřímnou soustrast a podporu v souvislosti s teroristickými útoky v Šarm aš-Šajchu. Bílý dům je přesvědčen, že civilizovaný svět v boji proti terorismu zvítězí.

Spojené státy jsou ochotné pomoc Egyptu vypátrat atentátníky a přivést je před spravedlnost, informoval mluvčí Bílého domu Scott McClellan. V komentáři pro New York Times Bushův poradce pro otázky národní bezpečnosti a poradkyně pro domácí bezpečnost se obrátili na světovou komunitu, především na muslimy, aby se zapojili do boje proti terorismu. Je to jejich víra, na kterou se útočníci odvolávají. Je proto na místě, aby sami muslimové tyto lži odhalili, vyzvali poradci prezidenta Bushe.

Olga Baková, Vilém Janouš, Marcela Pohanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme