Egyptem otřásají nové mohutné protesty

Přechodná egyptská vláda nabídla svou demisi. Nejvyšší vojenský rada, která teď Egyptu vládne, ji ale zatím nepřijala. Vláda nabídla svůj odchod v reakci na mohutné protesty minulých dnů. Je to ale především Nejvyšší vojenská rada, které se demonstranti chtějí zbavit především.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z protestujících proti Nejvyšší vojenské radě hází kámen na ministerstvo vnitra v Káhiře

Jeden z protestujících proti Nejvyšší vojenské radě hází kámen na ministerstvo vnitra v Káhiře | Zdroj: Reuters

Podle spolupracovníka Radiožurnálu v Káhiře Štěpána Macháčka hovoří některé neoficiální zdroje o tom, že vojenská rada demisi premiéra Isáma Šaráfa přijala, protože dnes mají vojáci diskutovat asi o čtyřech kandidátech na premiéra příštího.

Přehrát

00:00 / 00:00

Štěpán Macháček informoval v Ranním Radiožurnálu o průběhu egyptských protestů

Otázkou je, zda vojáci nechají odstupující vládu zajišťovat chod státu alespoň do nadcházejících voleb, které se mají uskutečnit 28. listopadu. Zda k nim však dojde, není dosud jasné a vzhledem k situaci v ulicích ani pravděpodobné.

Boje se z náměstí Tahrír, na které byla demonstrace svolána, přesunuly v noci na dnešek před ministerstvo vnitra, protože demonstranti jsou rozladěni právě postupem policie v posledních dnech. Podle ranních zpráv se demonstranti dostali blíže k ministerstvu a přibylo tam raněných a pravděpodobně i několika dalších obětí na životech.

Na dnešek svolala Koalice revoluční mládeže opět na káhirské náměstí Tahrír mohutnou, takzvanou milionovou demonstraci. Jejím cílem bude žádat nahrazení Nejvyšší vojenské rady civilním prezidentským výborem a také vytvoření vlády národní spásy.

Během protestů zahynulo od soboty při srážkách s policií 33 lidí a asi 1500 jich bylo zraněno.

Policejní brutalitu odsoudili mimo jiných i nejžhavější kandidáti na budoucího egyptského prezidenta Muhammad al-Barádií a Amr Músa.

Štěpán Macháček, Eva Presová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme