Egyptská armáda poslala kvůli sedmi uneseným tanky na Sinaj

Egyptská armáda vyslala tanky na sever Sinajského poloostrova. Minulý týden tam neznámí ozbrojenci unesli sedm členů bezpečnostních sil. Poté, co zkrachovala vyjednávání o propuštění zajatých, povolal egyptský prezident Muhammad Mursí armádu, aby rukojmí osvobodila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzavřený přechod v Rafáhu, kde tři z egyptských rukojmích pracovali

Uzavřený přechod v Rafáhu, kde tři z egyptských rukojmích pracovali | Zdroj: Reuters

Egypt se dostal kvůli rukojmím pod velký tlak poté, co únosci o víkendu zveřejnili video ukazující sedm mužů s rukama spoutanýma za zády a s páskami přes oči.

Egyptskou vládu prosí, aby přistoupila na požadavky únosců. Výměnou za jejich osvobození mají úřady propustit vězněné bojovníky ze Sinajského poloostrova. Zajatí muži na záznamu tvrdili, že je únosci mučili.

K únosu na Sinaji došlo minulý čtvrtek. Ozbrojenci na kontrolním stanovišti v oblasti Vádí Achdar zajali tři policisty a čtyři vojáky. S vysláním tanků k jejich osvobození je ale podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka jedna potíž:

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Sinajském poloostrově rozebral komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

„Od doby, kdy Izrael vrátil Sinaj Egyptu, se dodržuje zásada, že Sinaj by měla být demilitarizovaná, lépe řečeno, že by tam Egypťané měli mít pouze minimum bojové techniky. Teď tam snad jedou ozbrojené vozy.“

„Každopádně to svědčí o tom, že prezident Mursí vyslechl argumenty své armády, která říkala, že s únosci se nemá vyjednávat a že by se proti nim měla zahájit razantní operace,“ objasnil komentátor.

Bezzákonné území

Únosy jsou v oblasti poměrně časté. Obvykle kvůli snaze vynutit si ústupky od egyptských úřadů. Na špatnou bezpečnost často upozorňují i obyvatelé Sinaje. „Když nedokážou bezpečnostní složky ochránit sebe, jak můžou být v bezpečí obyčejní lidé,“ rozčiluje se jeden z místních mužů.

Oblast severní Sinaje je podle Milana Slezáka bezzákonné území, kde si po pádu Mubarakova režimu každý dělá, co chce, a moc ústřední vlády tam nesahá. Na rozdíl od jižní Sinaje se známými turistickými letovisky, kde nebezpečí nehrozí.

Únosci jsou radikální islamisté, kteří bojují i proti ústřední egyptské vládě, jakkoliv je sama ovládána islamisty, avšak umírněnými. K těm patří i prezident Mursí.


Zvětšit mapu

mta, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme