Egyptská armáda prý drží stovky demonstrantů, některé i mučí

Egyptská armáda se podílí na rozsáhlém zatýkání protivládních demonstrantů a některé z nich i mučí. Píše to dnes britský deník Guardian, který se opírá o svědectví řady Egypťanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří Egypťané se modlí i uprostřed nepokojů. | Foto: Eva Petrlíková

Některé lidi vojáci podle deníku zadrželi a zbili za to, že šli na demonstraci. Jiné armáda uvěznila, protože nesli léky na náměstí Tahrír.

Organizace Human Rights Watch odhaduje, že takto už rukama armády prošly stovky, možná tisíce Egypťanů. Některé z nich vojáci mučili například elektrickým proudem.

Armáda dosud navenek vystupovala jako neutrální síla, která se nepřiklání k žádnému politickému táboru. Přibývá ale důkazů, že podobně jako policie a tajné služby pomáhá udržet při životě režim prezidenta Mubaraka.

Revolta proti prezidentovi pokračuje už sedmnáctý den. Zdá se ale, že se Mubarak udrží až do zářijových voleb.

Jak píše opoziční tisk, demonstranti se začínají bát, že teď se jim režim bude mstít. Na náměstí Tahrír si je prý chodí natáčet lidé, kteří patrně patří k tajné policii. Protestující už také mají obavy mluvit o politice s neznámými lidmi.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme