Egyptská armáda se omluvila za oběti posledních nepokojů

Egyptská armáda vyjádřila lítost nad smrtí téměř čtyřiceti demonstrantů, kteří během posledních dnů zemřeli při střetech s bezpečnostními složkami. Protesty proti Nejvyšší radě ozbrojených sil, která zemi řídí, vypukly v pátek Káhiře. V pondělí mají začít volby do dolní komory parlamentu, ale některé strany vyzývají k jejich odkladu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptská policie rozhání demonstranty na káhirském náměstí Tahrír

Egyptská policie rozhání demonstranty na káhirském náměstí Tahrír | Zdroj: Reuters

„Očekávali jsme velkou volební účast, ale záleží nám na bezpečnosti, takže doufáme, že volby se zhruba o týden odloží a že se pak budou konat, až se situace uklidní,“ řekl BBC politolog ze Svobodné egyptské strany Ramy Jákúb.

Také televize Al-Džazíra dnes s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že část vedoucích činitelů uvažuje o posunutí termínu konání voleb. Je to však v rozporu s tvrzením předsedy Nejvyšší rady ozbrojených sil. Ten ještě v úterý ujišťoval, že se uskuteční 28. listopadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější situaci v Egyptě jsme na Rádiu Česko rozebrali s káhirskou spolupracovnicí Annou Janků.

Právě nové volby a předání moci civilní vládě jsou předmětem nových demonstrací. Jak na Rádiu Česko informovala spolupracovnice v Káhiře Anna Janků, dnes je zatím na káhirském náměstí Tahrír klid.

„Od dnešního rána je na místě vojenská policie, která udělala překážky z ostnatého drátu, aby nedošlo ke střetu. Už jen to, že armáda poslala tuto složku, je zárukou, že nebude dána možnost projevu výtržníkům, kteří mají velký podíl na situaci v ulicích,“ dodala.

Lidé protestují hlavně proti maršálovi Muhammadu Husajnu Tantávímu, který stojí v čele Nejvyšší rady ozbrojených sil. Ta ale změnila tón svých projevů, Tantáví se sice v úterý za smrt demonstrantů jménem armády neomluvil, dnes už to ale rada udělala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Machacek Egypt Zurnal.mp3

Podle spolupracovníka ČRo v Egyptě arabisty Štěpána Macháčka protestujícím maršál Tantáví v dnešním projevu především připomínal bývalého prezidenta Husního Mubáraka, kterého z úřadu smetly jarní masové protesty.

Rada i přes vyjádření lítosti ovšem odmítla za smrt demonstrantů nést odpovědnost, které se vzdává také ministerstvo vnitra.

Čtvrteční projev tábor protestujících rozdělil. Ve volbách favorizované Muslimské bratrstvo se dalších demonstrací zřeklo, naopak část aktivistů zůstává v ulicích a chystá se na další protest.

„Oni žádají především jmenování nového ministerského předsedy, který by složil novou vládu. Ta by měla mí pravomoci, které bývalá vláda neměla, byla jen sekretariátem vojenské rady,“ přiblížila Anna Janků.

Janků také připomněla, že na zítřek je do Káhiry svolána opět velká milionová demonstrace, jejímž heslem je ‘poslední příležitost‘.

Zdenka Turková, Václav Sochor, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme