Egyptská armáda údajně zabila vůdce Islámského státu na Sinaji

Egyptská armáda zabila vůdce takzvaného Islámského státu na Sinajském poloostrově. Uvedl to mluvčí ozbrojených sil Muhammad Samír. Velitel egyptských džihádistů Abú Duá Ansárí byl terčem operace jižně od města Aríš. Úřady na Sinaji ani radikální organizace ale informaci oficiálně nepotvrdily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci takzvaného Islámského státu | Foto: flickr.com, CC BY 2.0, Day Donaldson

Egyptská armáda podle svého vyjádření podnikla přesné útoky na základě zpravodajských informací. Do akce se zapojila protiteroristická jednotka spolu s vojenskými letouny.

Při sérii leteckých úderů údajně zemřelo kromě Ansárího i dalších 45 islamistických bojovníků. Eygptská armáda zničila u města Aríš, které je provinčním střediskem Severní Sinaje, také sklady zbraní a munice islamistů.

Skupina Sinajská provincie, odnož takzvaného Islámského státu, působila na poloostrově několik let pod názvem Ansar Bajt al-Makdis, tedy Bojovníci Jeruzaléma.

Její členové ale před časem přísahali věrnost vůdci samozvaného Islámského státu abú Bakrovi Bagdádímu a skupina si začala říkat Sinajská provincie. Přihlásili se pak k mnoha bombovým útokům po celém Egyptě, které mířily hlavně na policejní a vojenské cíle.

Odpovědnost zřejmě nesou i za pád ruského dopravního letadla na Sinaji loni v říjnu. Podle ruských vyšetřovatelů propašovali na palubu letadla na letišti v Šarm aš-Šajchu trhavinu.

Štěpán Macháček, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme