Egyptská opozice bojkotuje druhé kolo voleb

Další dvě opoziční strany se v Egyptě stahují z parlamentních voleb. Protestují tak proti údajnému falšování výsledků prvního, listopadového kola.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káhira | Foto: Jiří Hošek

Druhé kolo bude tuto neděli bojkotovat Muslimské bratrstvo a také sekulární strana Wafd. Volby jsou podle nich fraška, která má upevnit vládu Národní demokratické strany. Průběh hlasování opakovaně kritizovaly i Spojené státy, které jinak stojí za káhirským režimem.

V prvním kole se obsadila necelá polovina z 508 mandátů. Národní demokratická strana v něm získala 97 procent, na celou opozici zbylo jen pět křesel.

Tento víkend se budou volby opakovat tam, kde z prvního kola nevzešel jasný vítěz. Muslimské bratrstvo ale v prvním kole zcela propadlo a i proto se z druhého kola se stahuje. Podobně se rozhodla také strana Wafd.

Vládnoucí Národní demokratická strana stojí za prezidentem Mubarakem. Příští rok se čekají prezidentské volby, ve kterých bude hrát složení parlamentu klíčovou roli. Opoziční komentátoři tvrdí, že vláda proto nechce nic ponechat náhodě.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme