Egyptská opozice odmítá návrhy Mursího na jednání. Počet obětí nepokojů roste

Nepokoje v egyptských městech pokračují a přibývá i obětí. Egyptská liberální opozice v čele s Muhamadem Barádejem ale odmítá výzvu prezidenta Mursího k dialogu. Z násilí posledních dnů obviňuje současnou administrativu Muslimského bratrstva. Od pátku přišly při protestech v egyptských ulicích o život desítky lidí. Nepokoje se ale nijak nedotýkají přímořských letovisek Rudého moře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pořádková policie rozhání odpůrce prezidenta Muhammada Mursího | Zdroj: Reuters

Lídr egyptské politické opozice Muhamad Barádej říká, že Mursího výzva k dialogu není upřímná a že takové rozhovory by nikam nevedly. Jde také o politický kalkul: liberální politický tábor, který prakticky vedl egyptskou revoluci proti Mubárakovi, ale ve volbách pak prohráli, což stále pociťuje jako křivdu.

Když se liberálové snažili postavit demokratické instituce na základě celonárodního konsensu a pak teprve uspořádat volby, byli Muslimským bratrstvem odstrčeni. Muslimské bratrstvo se dralo k moci a chtělo o všem rozhodovat samo. Teď když jde do tuhého, tak ho v tom liberálové chtějí tzv.nechat vymáchat

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Egyptě mluvil Štěpán Macháček

Fronta národní spásy, která sdružuje opoziční liberály, požaduje jednoznačně pozastavení platnosti nové ústavy, na níž mělo největší podíl Muslimské bratrstvo. Liberálové chtějí vypracovat novou ústavu na základě celospolečenského konsensu a sestavit vládu národního porozumění, ve které by odborníci nahradili nekompetentní politiky.

V egyptském Port Saídu a dalších městech začíná platit výjimečný stav

Číst článek

Všechna přímořská letoviska, kam většina turistů míří, jsou zcela mimo dosah současných nepokojů. Ve větších městech, zejména v Káhiře a Alexandrii, je ale dobré se vyhnout centrálním částem města, kde se obvykle konají demonstrace, což by v případě organizovaných zájezdů měly bezpečně vyřešit cestovní kanceláře.

Pozor by si měli dát cestovatelé ve městech Port Saíd, Ismáílíja a Suez u Suezského průplavu, kde jsou nepokoje v těchto dnech nejnásilnější a kde ode dneška také platí zákaz vycházení od deváté večer do šesté ráno; naprostá většina turistů ale tato města míjí.

Štěpán Macháček, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme