Egyptská policie tvrdě zakročila proti islamistům v Káhiře. Potvrzeno je minimálně 15 mrtvých

Egyptská police tvrdě rozehnala demonstranty z islamistických táborů v Káhiře. Muslimské bratrstvo tvrdí, že napočítalo mezi svými stoupenci 600 obětí, oficiální Egyptské zdroje ale mluví o 15 mrtvých, včetně 5 policistů. Úřady zatkly některé představitele Muslimského bratrstva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté pálili stany demonstrantů | Zdroj: Reuters

Islamisté tvrdí, že oběti jsou dílem ostřelovačů, kteří do demonstrantů z okolních střech střílí.

Jednou z obětí ostřelovačů u mešity Raba al-Adawía se stala i novinářka ze Spojených arabských emirátů. O smrti kameramana britské televize Sky News 61letého Micka Deanea zase informovala samotná stanice. Vojáci už ale oblast zcela uzavřeli a nikoho do ní nepouštějí. Podle očitých svědků tu pokračuje střelba ostrými náboji, a to dokonce i po zdravotním personálu, který se v improvizovaných podmínkách snaží pomáhat zraněným.

V místě bývalého tábora u mešity Raba al-Adawía hoří stany, jsou tam desítky zničených aut a dým ze slzného plynu. Většina obětí zemřela právě v tomto táboře. Druhý a menší tábor v Gíze byl rozehnaný už před několika hodinami.

Policie nejdřív okolo sedmé hodiny ráno za pomoci obrněných vozů oba tábory obklíčila. Buldozery následně začaly likvidovat bariéry a policisté pomocí střelby a slzného plynu vyhnali demonstranty z táborů pryč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak to aktuálně vypadá v ulicích Káhiry, ví zpravodaj Štěpán Macháček

Nechávali jim při zásahu v táboře jednu volnou ulici, aby umožnili demonstrantům odejít. Většina z nich to ale odmítla.

Islamisté se po rozehnání táborů přesunuli do jiných částí Káhiry. Na místech dochází ke střetům s policií, k útokům na policejní stanice a další státní instituce. Většina místních obyvatel zásah policistů schvaluje.

Několikrát během uplynulých týdnů vláda demonstrující před zásahem varovala a premiér vyzýval demonstranty k poklidnému opuštění tábora.

„Vláda žádá vedení Muslimského bratrstva, aby zastavili násilí, které ohrožuje národní bezpečnost. Jsou plně odpovědní za krveprolití, k němuž dochází během nepokojů. Bezpečnostní síly se snaží nastolit pořádek a počínají si velice profesionálně. Když vezmeme v úvahu, kolik lidí se těch okupačních protestů účastní, jsou počty obětí relativně nízké. Znovu opakujeme, že tato vláda tvrdě potlačí veškeré pokusy o sabotáž i útoky na veřejný majetek a na policii,“ řekl mluvčí premiéra.

Ulice jsou ale plné emocí. „Jsme muslimové, přísahám bohu, jsme muslimové, ne Izrael. Prosím Boha, aby nás zachránil, mějte slitování a bojte se Boha, Egypťané. Nemáte žádnou důstojnost,“ tak křičela v Káhiře žena z tábora sesazeného prezidenta Mursího.

Z bezpečnostních důvodů mají zavřeno egyptské banky. Ministerstvo vnitra nevíc nařídilo zastavit železniční dopravu v celém Egyptě, aby zabránilo rozšíření demonstrací a nepokojů mimo metropoli.

Demonstrace jsou i jinde

Po zprávách o zásahu začaly protesty islamistů mimo Káhiru, zejména v Alexandrii a v horním Egyptě. V některých místech demonstranti blokují vládní budovy.

V horním Egyptě jsou hlášeny i útoky proti křesťanským kostelům, což jen potvrzuje slova jednoho z protestujících. Ten tvrdí, že doteď byli demonstranti mírumilovní, ale to se teď změní.

Lidé už umírali i mimo Káhiru. Nejméně devět lidí zemřelo při střetu stoupenců svrženého prezidenta Mursího s policií ve Fajjúmu, jihozápadně od metropole.

Situaci sleduje i české ministerstvo zahraničí „Varujeme turisty, aby nejezdili do větších měst, jako je Káhira nebo Alexandrie. Bezpečnostní situaci v turistických letoviscích u Rudého moře nicméně považujeme za relativně klidnou. Je však potřeba nadále dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhnout veřejným shromážděním,“ uvádí mluvčí Johana Grohová.

Demonstrující jsou stoupenci bývalého prezidenta Muhamada Mursího, který byl sesazen na začátku července. Od té doby v Egyptě trvají protesty, které si vyžádaly už více než 300 obětí.

Štěpán Macháček, Michaela Vydrová, Karolína Rezková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme