Egyptská policie už pozatýkala stovky demonstrantů

V Egyptě pokračují druhý den největší protivládní nepokoje za posledních třicet let. V uplynulých týdnech se demonstrativně pokusilo upálit několik lidí. Vlnu demonstrací ale spustil až včerejší Den hněvu, jak organizátoři nazvali otevřené vystoupení proti režimu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace v centru Káhiry je napjatá.

Situace v centru Káhiry je napjatá. | Foto: Eva Petrlíková

Protestů se účastní desítky tisíc lidí, čtyři Egypťané už přišli o život. Vláda veškerá shromáždění zakázala a pozatýkala nejméně pět set jejich účastníků. Tvrdí, že za těmito demonstracemi jsou islamisté, extremisté z hnutí Muslimské bratrstvo. Odpůrci prezidenta Mubaraka to popírají.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Káhiře mluví v Ozvěnách dne Radiožurnálu arabista Štěpán Macháček.mp3

Egyptské úřady varovaly, že další shromáždění nebudou tolerovat, ale i dnes znovu vyšly do ulic stovky až tisíce lidí. Podle arabisty Štěpána Macháčka, který se nachází přímo v Káhiře, panuje večer v centru metropole neobvyklý klid. Chodců je méně než obvykle, ale zato je v ulicích mnoho policistů.

„Bezpečnostní opatření jsou na nejvyšší úrovni, ale žádná velká demonstrace se tady nekoná,“ řekl.

Dodal, že protesty, třeba i menšího rozsahu, jsou dnes hlášeny z okrajových částí Káhiry a také z menších měst. V příštích dnech je podle něj možné, že se velké protesty v centru Káhiry znovu objeví.

Jen v metropoli jsou v pohotovosti desítky tisíc příslušníků bezpečnostního aparátu. U Káhirské univerzity jich bylo podle svědků tolik, že se chystaný protest ani nepodařilo zahájit. Podle některých zpráv se lidé svolávali s pomocí internetové sítě Facebook, tu teď prý úřady zablokovaly, i když to vláda popřela.

Podobnost s Tuniskem

Požadavky demonstrantů mají podobný průběh, jaký zažívá Tunisko. Od stížností na vysoké ceny a nezaměstnanost rychle přerostly v revoltu proti vládnoucímu režimu.

Na mnoha místech Egypťané strhávají portréty prezidenta Husního Mubaraka a nazývají ho diktátorem. V osmdesátimiliónovém Egyptě bylo ještě před pár dny něco takového zcela nepředstavitelné.

Egyptský premiér dnes prohlásil, že v zemi bude zajištěna svoboda projevu, ale jen ta, která se bude opírat o legitimní prostředky.

Břetislav Tureček, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme