Egyptská policie zadržela podezřelého z podílu na atentátech

Egyptská policie zatkla v Káhiře muže, který se možná podílel na teroristických útocích na Londýn. Egypťan bytem ve Spojeném království údajně sestrojil nálože, které před týdnem zabíjely v metru a autobuse. Vyšetřování pokračuje také v Británii samotné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magdí Mahmúd Našar | Zdroj: ČTK

Zadržený egyptský chemik, po kterém pátrá britská policie, je třiatřicetiletý Magdí Mahmúd Našar, absolvent doktorandského kurzu na univerzitě v severoanglickém Leedsu. Policisté prohledávají jeden dům v Leedsu, který souvisí s jeho pobytem v Anglii. Avšak Našar dosud nebyl jmenován jako podezřelá osoba.

Stanice ABC s poukazem na zdroje z Egypta také oznámila, že podle úřadů opustil Našar britské území dva týdny před útoky, které 7. července připravily o život nejméně 54 osob a dalších 700 lidí zranily.

Britští agenti byli přítomní při jeho výslechu v Káhiře. Jestliže bude označen za podezřelou osobu, pravděpodobně bude vydán do Spojeného království. Britští vyšetřovatelé pokračují v domovních prohlídkách v Leedsu a na dalších místech severozápadně od Londýna. Podle prohlášení policie spiklenci užívali komunální středisko v Leedsu nedaleko bydliště jednoho z útočníků. Vyšetřovatelé tam zkonfiskovali počítače.

Výbušniny bylo možné sehnat v drogérii

Vyšetřovatelé se původně domnívali, že se jednalo o výbušniny vojenského typu pocházející z Balkánu, což byla hypotéza pocházející z francouzských pramenů. Tato hypotéza se však ukázala jako nepodložená na základě domovních prohlídek v Leedsu. Tam byla objevena výrobna bomb pomocí ingrediencí, které jsou běžně k dostání v drogérii.

Vyšetřovatelé našli značné množství peroxidu acetonu, což je vysoce nestálá trhavina, o které jeden odborník řekl, že je mimořádně obtížné ji identifikovat. To je důvod, proč ji teroristé rádi užívají. Například není často zjistitelná ani psy. Vyskytuje se třeba v běžných výrobcích, jako je lak na nehty. Kvůli zjištěnému značnému množství této trhaviny bylo nutno evakuovat mnoho lidí, protože policisté považovali situaci za nebezpečnou a sousedství za ohrožené.

Policie pátrala po chemikovi

Ve čtvrtek bylo řečeno, že policie pátrá po egyptském chemikovi, který mohl mít významnou úlohu v kontextu teroristických útoků v Londýně. V pátek dopoledne byl dotyčný chemik zatčen egyptskými orgány v Káhiře. Podle káhirského zpravodaje BBC zatčení proběhlo bez problémů. Našar o sobě řekl, že jeho bydliště je v Anglii, kam se hodlal za několik týdnů vrátit. Jeden z jeho sousedů v Leedsu řekl, že na dotyčné adrese často nebyl.

Našar je údajně Palestinec, který má egyptské občanství. Pracoval ve výzkumném středisku v Káhiře, které ho na studie poslalo a platilo mu pobyt. Přibližně po týdnu si vzal dovolenou. Pokud by se potvrdila egyptská stopa, byl by to další případ muslima, který získal technické vzdělání na západě a myšlenkově přešel k radikálnímu islámu.

Jedná se o Palestince, který přes své velké vzdělání žil ve velmi chudé oblasti Káhiry. Jeho kolegové z výzkumného střediska si po jeho návratu z Velké Británie nevšimli na jeho chování ničeho mimořádného. Pokud by se podezření potvrdilo, bylo by ovšem velmi těžké ho do Velké Británie dostat, protože egyptské zákony to zakazují. Musel by být souzen v Egyptě.

Šéf londýnské policie vyzval muslimy k práci ve sboru

K protiteroristické aktivitě vyzval muslimy v Británii šéf londýnského Scotland Yardu Ian Blair. V projevu ve velké londýnské mešitě Forest Gate se vyslovil také pro větší zapojení členů místní muslimské obce do řad britské police. Podle Blaira jsou atentáty, které se přisuzují čtyřem britským islámským radikálům, zneuctěním hodnot islámu.

Britští vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit, zda nálože sestavovalo víc lidí a zda bylo sestrojeno víc náloží než kolik jich atentátníci v Londýně použili. Tři bomby odpálili sebevražední útočníci ve vozech metra, čtvrtá explodovala v městském autobusu.

Do vyšetřování je zapojen i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI), protože Našar studoval v roce 2000 chemii na univerzitě v Severní Karolině.

Milan Kocourek, Jaromír Janev, Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme