Egyptská spisovatelka kritizovala obětování zvířat. Soud ji poslal do vězení

Egyptský soud poslal na tři roky do vězení spisovatelku Fátimu Naútovou, která kritizovala každoroční zabíjení ovcí při muslimském Velkém svátku. Podle soudu urazila svými komentáři náboženství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miliarda a půl muslimů na celém světě se připravuje na Velký svátek. Patří k němu rituální porážka zvířete, stejně jako nové oblečení podle poslední módy

Miliarda a půl muslimů na celém světě se připravuje na Velký svátek. Patří k němu rituální porážka zvířete, stejně jako nové oblečení podle poslední módy | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Obětí si muslimové připomínají příběh, který je známý také z Bible, kdy měl Ibráhím (v Bibli Abraham) na příkaz Boha zabít svého syna. Když už byl připraven oběť vykonat, Bůh ho zadržel a nahradil syna beranem.

Naútová na svém facebookovém profilu před více než rokem napsala, že „každoroční masakr“ se opakuje kvůli „noční můře“, která přepadla jednoho ze vznešených předků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O trestu pro egyptskou spisovatelku, která kritizovala rituální obětování zvířat, mluvil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Za tyto výroky se na ni snesla kritika ze strany náboženských autorit, které ji obviňovaly z odpadlictví od islámu. Naútová se bránila, že obětovat zvíře není náboženskou povinností, ale jen zvykem.

„Věřící ho můžou dodržovat, ale také nemusí. A ten můj komentář na sociálních sítích, ten se navíc vůbec netýká náboženství, ani islámu, ani křesťanství, ani jiné víry. Tím spíš, že Ibráhíma neuctívá jen islám. Ibráhím tu byl pro celé lidstvo,“ hájila se spisovatelka v debatě v egyptské televizi ON Tv.

Říkala také, že obvinění je cenou, kterou nositelé osvícenství platí v každé době, a doufala, že ji soud zprostí viny. To se však nestalo.

Odsouzena byla podle článku trestního zákona, který trestá opovrhování náboženstvím 6 měsíci až 5 lety vězení. Jedná se o normu přijatou už za prezidenta Husního Mubáraka, který byla jakýmsi ústupkem islamistům a sílícímu Muslimskému bratrstvu.

Podle některých hlasů je zákon efektivním nástrojem k umlčování svobodných názorů v Egyptě.

ČRo, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme