Egyptská vláda z nás chce udělat pouhé stroje, tvrdí islámští duchovní. Regulaci kázání odmítají

Jako součást boje proti šíření extremismu chtěla egyptská vláda diktovat islámským duchovním, jak mají kázat v mešitách. A narazila. Všichni kazatelé totiž měli od vlády dostat do ruky jednotný text a ten prostě v pátek věřícím v mešitě přečíst. Takový postup ale ostře odmítlo věhlasné islámské učiliště al-Azhar, které je považované za baštu umírněného islámu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modlící se muslimové v mešitě

Modlící se muslimové v mešitě | Foto: Omar Chatriwala, CC BY 2.0

Každé páteční poledne se v Káhiře z amplionů ozývá kázání imámů a věřící poslouchají i na kobercích před mešitami. Každý kazatel má svůj styl, specifický hlas a také svá témata. Lidé proto často za svými oblíbenými imámy docházejí. Této pestrosti ale může vláda učinit konec.

„Kázání předepsané na papíře, to je jako když oddělíte duši od těla. Zabíjí to tvůrčí schopnost kazatele a jeho nadání. Takovéto úřední kázání navíc zbaví imáma možnosti léčit společenské neduhy. Tohle nemůžeme připustit,“ říká Muhammad Zakí Rizq, velmi známý šejch al-Azharu, kde šéfuje odboru islámské misie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Egyptská vláda chce diktovat imámům, jak mají kázat v mešitách. Ti se proti plánu postavili. V Káhiře natáčel Štěpán Macháček

Podle něj není reálné, aby kazatel oslovil tímtéž jazykem a tímtéž stylem každé publikum. „Žiju tady ve čtvrti al-Azhar a tady také kážu. Mé proslovy poslouchají městští lidé, kteří jsou vzdělaní a mají spoustu vědomostí. Copak bych mohl stejným způsobem kázat venkovanům v zapadlé vesnici v Horním Egyptě? Jiné také musí být kázání v tradiční čtvrti al-Azhar a jiné na moderních předměstích Káhiry,“ vysvětluje.

Kážou bez papíru, improvizují

Podle šejcha Muhammada Zakího se egyptská vláda snaží nabourat do duchovní sféry, která přísluší nezávislému al-Azharu, a ten proto vládní plán s nadiktovaným kázáním naprosto odmítl. „Naprostá většina kazatelů v Egyptě jsou absolventi al-Azharu. Kážou bez papíru, improvizují a žádné předepsané kázání nepoužívají,“ popisuje.

Zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček se proto vydal na lidové káhirské předměstí Muníb. V malé mešitě tam káže šejch, který si nepřál zveřejnění svého pravého jména.

„Kazatelé se mají držet vládou stanoveného tématu. To dodržují hlavně ti, kteří jsou placení ministerstvem náboženských záležitostí. Bojí se totiž o své platy,“ říká šejch, který mluví o jiné věci, než jsou neúspěšná nadiktovaná kázání.

Už dříve totiž vláda zavedla alespoň závazná témata, kterých se musí kazatelé držet. Šejch zpravodaji českého rozhlasu na tabletu ukazuje webové stránky ministerstva náboženských věcí a tam už je vyvěšené téma pro tento pátek.

Musel bych pět chválu na prezidenta

„Kdybych se držel stanoveného tématu, musel bych pět chválu na prezidenta republiky. Já jsem tu ale přece od toho, abych lidi učil správné víře. Chtějí, abychom vychvalovali prezidenta, ministra, vládní projekty. To ale není moje práce,“ vysvětluje šejch z káhirského předměstí.

Na kázání prý chodí inspektoři a odchylky od stanovených témat řeší buď domluvou, anebo pokutou. Kazatel v egyptské mešitě dnes každopádně musí mít licenci od ministerstva, a tu má i šejch z Muníbu.

„Mě ty instrukce nezajímají. Mě zajímají záležitosti této čtvrti, životní problémy zdejších lidí,“ říká. A těch se týkají i šejchova kázání. Krádeže, vztahy mezi lidmi, rozvody, nebo soudržnost rodin jsou prý témata, která řeší nejčastěji. A extremismus? Ten se podle šejcha šíří dnes jinými kanály než kázáním v mešitách, které jsou navíc v Egyptě tak jako tak pod drobnohledem všudypřítomné bezpečnosti.

Duchovní s tradičním fezem | Foto: Břetislav Tureček

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme