Egyptská vojenská rada pověřila bývalého premiéra Ganzúrího sestavením vlády

Bývalý egyptský premiér Kamál al-Ganzúrí přijal výzvu Nejvyšší rady ozbrojených sil, aby sestavil novou vládu. S informací přišla televize Al-Džazíra, která cituje nejmenovaný zdroj. Proti současnému vedení země v Egyptě protestují tisíce občanů. Vláda by měla vzniknout do pondělí, kdy v zemi mají v proběhnout parlamentní volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý egyptský premiér Kamál al-Ganzúrí (vlevo) byl pověřen sestavením vlády

Bývalý egyptský premiér Kamál al-Ganzúrí (vlevo) byl pověřen sestavením vlády | Zdroj: Reuters

Ganzúrí stál v čele vlády v letech 1996 až 1999 a Egypťané ho vnímají jako člověka, který se nezapletl do korupce. Opozice by ale jeho další působení mohla odmítat kvůli tomu, že je spojený s režimem svrženého prezidenta Husního Mubáraka. Od toho se odvrátil po začátku jarních nepokojů v zemi.

Předchozí vláda premiéra Šarafa podala v pondělí demisi v reakci na rozsáhlé protesty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kubikova Egypt.mp3

Demonstrace začaly v ulicích Káhiry minulý pátek. Tisícům Egypťanů vadila vláda i moc Nejvyšší rady ozbrojených sil, v jejímž čele stojí maršál Muhammadu Husajn Tantáví.

Demonstranti žádali jmenování nového ministerského předsedy, který by sestavil vládu s provomocemi, které budou větší, než mělo předchozí vedení.

Tak zvaný kabinet 'národní spásy' by pak měl zemi dovést do předčasných voleb v červenci příštího roku, ve kterých bude ustavena civilní vláda.

Vojenská rada má podle lidí 'poslední příležitost'

Při potyčkách protestujících s ozbrojenými silami zahynulo od minulého pátku nejméně 38 lidí. Za jejich smrt ale nejvyšší vojenská rada odmítla přijmout odpovědnost, stejně jako egyptské ministerstvo vnitra.

Na pátek je do Káhiry svolána další milionová demonstrace, jejímž heslem je ‘poslední příležitost‘.

Mnozí demonstranté zůstávají v ulicích hlavního města i přes noc. Během dne ovšem armáda provedla opatření, která mají výbušnost protestů omezit na minimum a podle informací spolupracovnice ČRo v Egyptě Nataši Kubíkové je v ulicích města klid i v těchto chvílích.

Protestovat se podle ní bude v pátek i přes povolání Ganzúrího do premiérského křesla, protože aktivistům jde hlavně o vytěsnění vojenské národní rady ze struktur státu.

V pondělí mají v zemi také proběhnout volby do dolní komory parlamentu, jestli se uskuteční ale zatím stále není jasné. Televize Al-Džazíra informovala, že část vedoucích činitelů uvažuje o posunutí termínu konání voleb.

Je to však v rozporu s tvrzením předsedy Nejvyšší rady ozbrojených sil, který ještě v úterý ujišťoval, že se uskuteční 28. listopadu.

Martin Dorazín, ČRo, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme