Egyptské ministerstvo vnitra vyhlásilo výjimečný stav na Sinaji

Egyptské ministerstvo vnitra vyhlásilo na Sinajském poloostrově výjimečný stav, podle něj v oblasti hrozí útoky islamistů proti policii. V Port Saídu, ale i v metropoli Káhiře vypukly nepokoje po skončení procesu s fotbalovými výtržníky. Za násilí na stadionu v Port Saídu, při kterém loni v únoru zemřelo 74 lidí, poslal soud 5 lidí za mříže na doživotí a potvrdil 21 dřívějších rozsudků smrti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po potvrzení 21 trestů smrti pro egyptské fotbalové fanoušky vypukly opět v Port Saídu nepokoje. 9. 3. 2013 | Zdroj: Reuters

Už původní lednové rozsudky vyvolaly v Port Saídu krvavé střety mezi demonstranty a ozbrojenými složkami. Tisíce rozhořčených lidí vyšly do ulic i teď. Demonstranti se pokusili zablokovat Suezský průplav a uvolnili do něj několik lodí.

„Je to bezpráví. Nemohu spát. Přišla jsem o syna,“ říká matka jednoho z odsouzených.

Soud fanoušky trestá za to, že vyprovokovali útok na příznivce káhirského klubu al-Ahlí. Při fotbalových násilnostech ve městě u Suezského průplavu zemřelo loni v únoru 74 lidí.

Tragédie na fotbalovém stadionu v Port Saídu byla nejhorší v egyptských dějinách. Po zápase loni 1. února napadli fanoušci místního klubu příznivce káhirského týmu, přestože domácí vyhráli 3:1. Rozlícený dav vtrhl na trávník a zaútočil na hosty. Lidé umírali i v tlačenici u východů.

Spekuluje se o tom, že násilnosti vyvolali provokatéři, spojení s režimem bývalého prezidenta Mubáraka. Nejméně dvacet dalších lidí pak zahynulo při násilnostech, které následovaly po vyhlášení prvních rozsudků na konci ledna.

Jaromír Marek, kko, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme