Egyptské síly při střelbě na auta turistů z Mexika zabily 12 lidí

Egyptské bezpečnostní složky omylem zaútočily na konvoj automobilů, ve kterém jeli turisté a jejich průvodci. Střelbu nepřežilo celkem 12 lidí a desítka dalších skončila v nemocnici. Vojáci a policisté si kolonu spletli s džihádisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Incident se stal v národním parku zvaném Bílá poušť (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Podle egyptského ministerstva vnitra se neštěstí stalo v oblasti, ve které bezpečnostní složky pronásledovaly islámské radikály v rámci protiteroristické operace.

Ve čtyřech terénních autech, která západní pouští v neděli projížděla, však neseděli teroristé, ale mexičtí turisté a jejich egyptští průvodci.

Mexiko potvrdilo, že mezi dvanácti mrtvými je nejméně osm jeho občanů, několik dalších Mexičanů je v nemocnici.

Egyptské ministerstvo cestovního ruchu tvrdí, že kolona projížděla uzavřeným pásmem, kam cizinci nesmí. Alespoň ne bez toho, aniž by průvodci o svém záměru jet touto částí pouště dopředu informovali a dostali k tomu od úřadů povolení.

V egyptské západní poušti je několik oáz, které turisté vyhledávají i přes varování svých vlád, aby právě do těchto oblastí raději nejezdili. Operují v nich totiž islamisté.

Britská stanice BBC ale cituje egyptský zdroj, který prý mluvil s jedním z přeživších řidičů. Ten řekl, že výlet byl organizovaný. Hotel, který ho zařizoval, podle něj trasu s bezpečnostními složkami koordinoval.

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto žádá po Egyptu důkladné vyšetření případu. Na svém twitterovém účtu napsal, že lituje zmařených životů svých spoluobčanů.

Lidé z mexického konzulátu v Egyptě pak odjeli do nemocnice za zraněnými. Mluvili tam s pěticí přeživších mexických turistů a snažili se od nich zjistit, co se vlastně v poušti stalo. Jaké jsou jejich poznatky, ale zatím není jasné.

ČRo, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme