Egyptské ulice se zklidňují. Islamistické demonstrace nenaplnily očekávání svých organizátorů

Pátkem mučedníků nazvali egyptští islamisté demonstrace, které měly zachvátit celou zemi. Před některými mešitami ale po poledni protestovaly jen stovky, maximálně několik tisíc odpůrců vojenského režimu. Žádné masové pochody se nekonaly. Na intenzitě demonstrací se podepsalo zatčení vedení Muslimského bratrstva, stejně jako všeobecný strach ze zatýkání a násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před mešitami v pátek po poledni protestovaly jen stovky, maximálně několik tisíc odpůrců vojenského režimu | Zdroj: Reuters

Na Ramsesově náměstí v Káhiře se před týdnem sešla masová islamistická demonstrace. Den pak skončil násilím a smrtí více než stovky Egypťanů.

Páteční demonstrace se měla opakovat i o týden později. Místo ní ale na prázdném náměstí jen pokřikují trhovci.

Přehrát

00:00 / 00:00

V centru Káhiry natáčel blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Události minulého týdne už připomínají jen díry od kulek v minaretu přilehlé mešity a vytrhaná dlažba na chodnících.

Nedaleko Ramsesova náměstí před budovou Nejvyššího soudu přeci jen někdo skanduje hesla. Je to skupinka asi dvaceti aktivistů, kteří protestují proti propuštění Husního Mubáraka z vězení. Určitě i oni doufali ve větší účast.

„Revoluci jsme dělali proti zkorumpovanosti Mubárakova režimu. A teď, jako bychom neudělali nic, jako by ti lidé při revoluci zemřeli pro nic za nic. Jako by se nic nestalo, jako bychom žádnou revoluci neudělali," říká jedna z aktivistek a drží obrázek Husního Mubáraka s oprátkou kolem krku.

Tito lidé nepodporují Muslimské bratrstvo, zároveň ale mají pocit, že starý režim udělal kontrarevoluci a teď se vrací k moci.

„Brzy přijde nová revoluční vlna. Bude hodně, opravdu hodně násilná. Protože teď jsme dospěli do situace, kdy jsme zkusili skoncovat s minulým režimem pokojně, ale ukázalo se, že to nejde," prorokuje další bouřlivý vývoj v Egyptě jiný účastník protimubárakovského shromáždění.

Podle těchto aktivistů tedy egyptská revoluce ještě neřekla poslední slovo.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme