Egyptské úřady dopadly organizátory střetů mezi muslimy a křesťany

Hlavní organizátor víkendových střetů mezi muslimy a křesťany v Káhiře, při kterých zemřelo nejméně deset lidí a přes 100 jich bylo zraněno, byl dopaden. Obvinění stanou před přísným vojenským soudem. Egyptská vláda považuje dopadení a potrestání viníků náboženských střetů za prioritu. Vyvolávání podobných konfliktů totiž ohrožuje důvěru lidí v probíhající demokratizační proces a může situaci v Egyptě fatálně destabilizovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace egyptských křesťanů v Káhiře

Demonstrace egyptských křesťanů v Káhiře | Foto: AFP

Ke střetům, které údajně rozpoutaly skupiny takzvaných salafistů, stoupenců radikálního islámského proudu, došlo v sobotu mezi oběma komunitami údajně kvůli křesťanské ženě, která konvertovala k islámu.

Egyptská ústava oficiálně deklaruje náboženskou svobodu, ale dovoluje jen konverzi k islámu. Křesťané tvrdí, že z nich egyptské zákony činí občany druhé kategorie. Úřady prý brzdí stavby kostelů a nedovolují lidem tohoto vyznání zastávat vysoké státní úřady.

Přehrát

00:00 / 00:00

O náboženských nepokojích v Egyptě jsme na Rádiu Česko hovořili s religionistou Ivanem Štampachem.

Jak na Rádiu Česko přiblížil religionista Ivan Štampach, stoupenci saláfismu, kteří podle posledních zpráv rozpoutali náboženský konflikt v Egyptě, patří k radikální, reformní odnoži islámu, která je v Egyptě menšinová.

„Tato skupina muslimů je odvozená od působení reformátora z 2. poloviny 18. století. Je to ten směr, kterému říkáme islámský fundamentalismus,“ dodal s tím, že jde o skupiny, které směřují k radikálnímu islámu, jako například Al-Káida.

Protistranou jsou kopští křesťané, kteří jsou tradičním náboženstvím v Egyptě a podle Štampacha jsou v Egyptě umírnění. „Problém je v tom, že tvoří menšinu, 10 procent obyvatel. Jsou proto velmi opatrní a to možné skrývání ženy či žen, je projevem ochrany. Podle některých informací pravděpodobně šlo o sňatek,“ přiblížil.

Islamsko-křesťanské střety nejsou jen egyptskou záležitostí

Religionosta také připomněl, že ve všech islámských zemích je situace křesťanů horší než pozice muslimů v křesťanských zemích.

„Ale je to různé. Například nejlepší je pravděpodobně pozice křesťanů v současné době v Turecku, kde je 98 procent muslimů. Naopak případy vzájemných střetů byly například v Indonésii, v Pákistánu,“ uvedl.

V Egyptě si ale mnozí lidé myslí, že podobné konflikty nyní organizují lidé spojení s bývalým Mubárakovým režimem, aby překazili a zdiskreditovali porevoluční vývoj. Teď v Egyptě vládne armáda, která slibuje pořádek a tvrdou ruku proti strůjcům násilí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci po křesťansko-muslimských nepokojích v Egyptě přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu také spolupracovník ČRo v Káhiře Štěpán Macháček.

„Uvádí se, že součástí reformních sil, které vedly demonstrace proti režimu Mubáraka, byli i kopští křesťané a Muslimské bratrstvo. A to nemá se saláfismem nic společného a principiálně se od násilí tohoto druhu distancuje. Takže věřím, že převažující muslimská většina v současném reformním Egyptě pod dočasnou armádní vládou bude schopná se s násilím vypořádat,“ uvedl.

Podobný názor vyslovil v Odpoledním Radiožurnálu i spolupracovník ČRo v Káhiře Štěpán Macháček. Také připomněl, že při protestech demonstranti zdůrazňovali semknutost egyptského národa.

„Obecně v egyptské společnosti nebylo napětí přítomné na celoegyptské úrovni. Pokud došlo ke konfliktům, byly spíše lokální. Ovšem pokud jich je více za sebou, jako v poslední době, hrozí, že by mohly otrávit společenské ovzduší a také vztahy mezi oběma náboženskými komunitami,“ řekl.

Kontrarevoluce Mubárakových příznivců

Podle něj se většina Egypťanů kloní k názoru, že za víkendovým konfliktem stojí síly spojené s bývalým Mubárakovým režimem.

„Rozpoutání konfliktu mezi náboženskými skupinami je snadná cesta, jak destabilizovat situaci v zemi, překazit porevoluční proces k demokratickému uspořádání,“ uvedl.

V této souvislosti se podle něj hodně mluví o takzvané kontrarevoluci Mubárakovývh příznivců. „Není to tak, že by snad doufali k návrat k moci Mubáraka, ale potentátům bývalého režimu hrozí dlouholeté tresty vězení či zabavování nakradeného majetku. A vyhnout se tomu, by mohlo být jejich hlavním motivem,“ přiblížil Macháček.

Martina Mašková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme