Egyptské ústavodárné shromáždění schválilo návrh nové ústavy

Ústavodárné shromáždění v Egyptě se definitivně dohodlo na podobě nové ústavy. Ke schválení ji teď dostane prezident Muhammad Mursí a konečné slovo budou mít Egypťané v referendu. Mělo by se konat už v polovině prosince.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Muhammad Mursí

Egyptský prezident Muhammad Mursí | Foto: Elias Asmare | Zdroj: ČTK

Novou ústavu vytvořily hlavně islamistické strany, protože zástupci křesťanské menšiny nebo liberální opozice ze shromáždění odstoupily. Základem ústavy budou i nadále principy islámského práva šaría, nikoliv doslovné islámské předpisy.

Schvalování konečné podoby ústavy trvalo 19 hodin, protože shromáždění hlasovalo o každém z více než dvou set článků zvlášť.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu egyptské ústavy mluvil na Rádiu Česko zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák.

Původně měla být ústava hotová až za několik týdnů, práci ale urychlily současné spory okolo dekretů prezidenta Mursího.

Prezident Mursí včera v projevu k národu ujistil, že jeho dekret z 22. listopadu, kterým si prezident rozšířil pravomoci na úkor justice a proti němuž Egypťané demonstrovali v ulicích, je jen dočasné opatření.

„Je to dočasné opatření, dokud Egypťané neschválí novou ústavu. Když návrh v referendu odmítnou, ustavíme nové ústavodárné shromáždění, dokud lidé ústavu neschválí,“ řekl prezident a vyjádřil naději, že občané rozhodnou už brzy.

Vládnoucí Muslimské bratrstvo doufá, že přesné rozdělení pravomocí pomůže uklidnit situaci a ukončí spekulace o tom, že prezident chce uchvátit veškerou moc v zemi.

Zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák zmínil několik úskalí, které v návrhu egyptské ústavy našel.

Způsob prosazování ústavy skrývá rizika

„Zaujalo mne, že tam není například stanovena rovnost pohlaví, což je v islámském Egyptě velice důležité. To, že by měla být šaría, to znamená islámské právo zdrojem veškerého práva, by nemuselo být zas až tak překvapivé, to funguje v mnoha muslimských zemí a bylo to i za Mubaraka,“ připomněl Slezák období vlády bývalého egyptského prezidenta.

Upozornil však, že u šaríi jde hodně o to, jak je v praxi vykládána. Šaría v egyptské ústavě může být podle něj na pováženou zejména v kombinaci s faktem, že v Egyptě jsou u moci umírnění islamisté, kteří spolu s radikálnějšími islamisty-salafisty dostali tři čtvrtiny hlasů odevzdaných v parlamentních volbách.

Za možný problém do budoucna označil Slezák i způsob, jak návrh vznikal. „Připadá mi na pováženou, že levice, liberálové a křesťané se z toho výboru stáhli, že jeho práci bojkotovali a neúčastnili se závěrečného hlasování. To je nebezpečné, protože nová ústava určí v Egyptě pravidla politické hry na další desetiletí v Egyptě,“ podotkl Slezák.

Islamisté by se měli dohodnout s opozicí, to se jim nepovedlo. „A ať už by ústava byla jakkoli jinak chvályhodná, tak způsob, jakým je prosazována, vzbuzuje vážné pochybnosti o další egyptské cestě,“ uzavřel komentátor.

Helena Berková, Ondřej Himmer, bre, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme