Egyptského lékaře, který testoval panenství zadržených demonstrantek, zprostil soud viny

Egyptský vojenský soud zprostil viny lékaře, obžalovaného z testování panenství u zadržených demonstrantek. Žalobu podala Samíra Ibráhím, jedna ze sedmi dívek, podrobených před rokem tomuto ponižujícímu vyšetření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové násilnosti v Egyptě | Foto: Muhammed Muheisen | Zdroj: ČTK

Pětadvacetiletá Samíra Ibráhím se po osvobození lékaře neubránila slzám. Loni touto dobou se účastnila protestů proti vládě a praktikám egyptského vojenského režimu, který nahradil svrženého prezidenta Mubáraka.

Účast žen na egyptské revoluci byla velmi výrazná, konzervativním kruhům ani armádě se ale nezamlouvala. Vyšetření panenství nařídili důstojníci svým lékařům, aby v případě negativního výsledku mohli ukázat mravní zkaženost zadržených aktivistek.

Osvobození vojenského lékaře není příliš překvapivé, protože záležitost řešil vojenský soud. Na pátek se ale plánuje velký ženský protest proti rozsudku a celkově proti vojenským soudům v zemi.

Jeden pozitivní výsledek ale celá záležitost přinesla. Civilní správní soud rozhodl, že nucené testy panenství jsou napříště protiprávní.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme