Egyptský exprezident a synové dostali tříletý trest za korupci

Egyptský soud dnes poslal bývalého prezidenta Husního Mubaraka na tři roky do vězení za zneužití státních peněz. Zopakoval tím rozsudek z procesu, který se konal loni a byl z nařízení odvolacího soudu zopakován. Prezident je ale od roku 2011 ve vazbě, a tento trest si tak podle egyptských sdělovacích prostředků už odpykal. V kauze byli souzeni také jeho dva synové Gamál a Alá a těm dnes soud trest oproti původnímu rozsudku zkrátil ze čtyř na tři roky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak mává svým příznivcům z vojenské nemocnice

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak mává svým příznivcům z vojenské nemocnice | Zdroj: Reuters

Dlouholetý prezident Mubarak odstoupil roku 2011, je mu 87 let a kvůli zdravotním problémům je ve vojenské nemocnici. V kauze šlo o využití státních peněz určených na opravu prezidentských paláců ke stavbě soukromých nemovitostí.

Dnešním rozsudkem skončil opakovaný soud. Mubarak byl v prvním procesu odsouzen ke třem letům a jeho synové Gamál a Alá ke čtyřem. Odvolací soud ale v lednu verdikt zrušil a nařídil opakování procesu. Tentýž rozsudek byl vynesen také dnes a jeho součástí je i finanční pokuta.

Mubarak čelí několika dalším procesům. Nejtěžší trest mu hrozí v tom, v němž se posuzovala jeho spoluvina na smrti více než 800 účastníků demonstrací v roce 2011. Soud ho ale viny zprostil. Odvolací řízení tohoto procesu začne ještě v květnu.

Aféra prezidentských paláců

Kauze, v níž šlo o vyvedení státních peněz k soukromým účelům, se v Egyptě říká aféra prezidentských paláců. Šlo v ní v přepočtu asi o 280 milionů korun.

Mubarak byl ve vazbě od dubna 2011. V srpnu 2013 pak byl převezen do vojenské nemocnice, kde je v režimu domácího vězení. Gamál a Alá jsou na svobodě od ledna, protože i jejich doba vazby, stejně jako tomu bylo v případě otce, dosáhla zákonem maximálně povolených 18 měsíců.

Po Mubarakově vládě se k moci dostalo islamistické Muslimské bratrstvo, které ale zemi nevyvedlo z ekonomických potíží a začalo klást důraz na islám. V roce 2013 armáda svrhla prezidenta Muhammada Mursího, který byl za tuto organizaci zvolen, a u moci je nyní bývalý generál Abdal Fattáh Sísí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme