Egyptský exprezident Mubarak se bude zodpovídat i z nastolení tyranie

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak se bude zodpovídat mimo jiné z nastolení tyranie. Dnes to navrhl tamní prokurátor. Samotný Mubarak se soudu účastní, i když ho kvůli špatnému stavu do soudní síně přinášejí na nosítkách. Hrozí mu trest smrti především kvůli jeho podílu na zabití víc než osmi set účastníků loňských protestů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak se účastní soudu vleže. | Foto: Reuters

„On je obviňován hlavně z nespravedlnosti, která se měla projevit tím, že během třiceti let počet negramotných a chudých lidí stoupnul tak, že 40 procent Egypťanů bylo nebo doposud je pod hranicí bídy,“ spolupracovnice Českého rozhlasu v Egyptě Anna Janků.

Dodala, že ekonomika za vlády Husního Mubaraka pracovala ve prospěch pouze určité skupiny, hlavně rodiny al-Mubarak a jejích přátel a příznivců, na zahraničním poli ztratil Egypt svoji vůdčí roli na Středním východě a v Africe.

„Někteří mu vyčítají nejenom že byl diktátor, ale dokonce by mu rádi dali i obžalobu jakože velezradu,“ řekla Anna Janků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Egyptě Anna Janků mluví o soudu s exprezidentem Husním Mubarakem v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Podle zpravodajských agentur u soudu ovšem zaznívají i svědectví ve prospěch někdejšího prezidenta.

„Jinak svědci doposud nebyli vůbec vyslýcháni. Původně obhájci Mubaraka chtěli předvést asi 1600 svědků a včera kupodivu jsme slyšeli prohlášení hlavního advokáta, obhájce Mubaraka, že bude obhajovat i bez vyslyšení svědků,“ uvedla Anna Janků.

Názory na Husního Mubaraka jsou podle ní v současné době velmi rozdílné. Některým Egypťanům stačí už jen to, že ho viděli v kleci obžalovaných, většina ovšem žádá spravedlivý rozsudek. Hlavně příslušníci obětí revoluce žádají pro exprezidenta trest smrti.

Obžaloba bude pokračovat ještě zítra a pozítří.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme