Egyptský Luxor láká zahraniční turisty na levné ubytování

Staroegyptské památky v Luxoru jsou liduprázdné. Světoznámý Amonův chrám v Karnaku nyní mají náhodní turisté sami pro sebe a fronty na prohlídku Tutanchamonovy hrobky v údolí Králů jsou také minulostí. Egypt s odlivem turistů zápasí už několik let. Zatímco pro zahraniční návštěvníky může být současný stav příjemný díky nízkým cenám ubytování, místní ekonomika trpí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tutanchamonova hrobka, pohřební komora - současný stav | Foto: Milan Zemina

Památky v Luxoru nyní lákají spíše jednotlivce nebo malé skupiny čínských a místních turistů. Před deseti lety přitom parkoviště u památek bývala plná autobusů a před pokladnami docházelo k tlačenicím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček posluchače zpravil o úbytku turistů v egyptském Luxoru

U chrámů boha Amona a královny Hatšepsut si teď turista připadá jako cestovatelský pionýr z 19. století.

Místní rozdělují dějiny na období před a po revoluci v roce 2011. Spousta průvodců, řidičů či majitelů restaurací přišla po převratu o práci kvůli úbytku turistů, ekonomika v celé oblasti od té doby trpí.

Ve městě sice člověk cizince občas potká. Většinou ale jde o Západoevropany, kteří v Egyptě díky nižším cenám tráví třeba celou zimu a část jara.

„Myslím si, že bezpečnost v Luxoru je úplně v pořádku. A ceny jsou extrémně příznivé. Například ubytování v pětihvězdičkovém hotelu stojí podobně jako v penzionu v Krušných horách,“ uvedl blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Štěpán Macháček, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme