Egyptský Luxor láká zahraniční turisty na levné ubytování
Staroegyptské památky v Luxoru jsou liduprázdné. Světoznámý Amonův chrám v Karnaku nyní mají náhodní turisté sami pro sebe a fronty na prohlídku Tutanchamonovy hrobky v údolí Králů jsou také minulostí. Egypt s odlivem turistů zápasí už několik let. Zatímco pro zahraniční návštěvníky může být současný stav příjemný díky nízkým cenám ubytování, místní ekonomika trpí.
Památky v Luxoru nyní lákají spíše jednotlivce nebo malé skupiny čínských a místních turistů. Před deseti lety přitom parkoviště u památek bývala plná autobusů a před pokladnami docházelo k tlačenicím.
Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček posluchače zpravil o úbytku turistů v egyptském Luxoru
U chrámů boha Amona a královny Hatšepsut si teď turista připadá jako cestovatelský pionýr z 19. století.
Místní rozdělují dějiny na období před a po revoluci v roce 2011. Spousta průvodců, řidičů či majitelů restaurací přišla po převratu o práci kvůli úbytku turistů, ekonomika v celé oblasti od té doby trpí.
Ve městě sice člověk cizince občas potká. Většinou ale jde o Západoevropany, kteří v Egyptě díky nižším cenám tráví třeba celou zimu a část jara.
„Myslím si, že bezpečnost v Luxoru je úplně v pořádku. A ceny jsou extrémně příznivé. Například ubytování v pětihvězdičkovém hotelu stojí podobně jako v penzionu v Krušných horách,“ uvedl blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.