Egyptský masakr je obrovská tragédie. V historii se ale našly i horší

Zápas egyptské fotbalové ligy v Port Saídu mezi domácím týmem Al Masrí a káhirským Al Ahlí skončil tragicky. Po utkání, které domácí nečekaně vyhráli 3:1, vtrhli fanoušci vítězného celku na hřiště a zaútočili na hráče hostů a jejich příznivce. Při střetech zemřelo 73 lidí, tisíc dalších bylo zraněno. Ovšem v minulosti se na fotbalových stadionech staly horší masakry.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Egyptě zemřelo při střetu fotbalových fanoušků přes 70 lidí

V Egyptě zemřelo při střetu fotbalových fanoušků přes 70 lidí | Zdroj: Reuters

Peru a nenávist fanoušků

Například zápas olympijské kvalifikace na Národním stadionu v Limě mezi Peru a Argentinou z 24. května 1964. Uruguayský rozhodčí tehdy neuznal domácím vyrovnávací gól. Došlo kvůli tomu k těžkým střetům fanoušků, při kterých zemřelo 318 lidí a 500 dalších bylo zraněno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Štěpán Pokorný připomněl v souvislosti s egyptským masakrem i jiná řádění fotbalových fanoušků

Liverpoolští rowdies

V paměti fanoušků navždy zůstane také finále tehdejšího Poháru mistrů evropských zemí mezi Liverpoolem a Juventusem, které se hrálo 29. května 1985 v Bruselu.

Egypt se vzpamatovává z krvavého masakru na fotbalovém stadionu

Číst článek

Do začátku zápasu zbývala hodina a fanoušci Liverpoolu zamířili do sektoru příznivců Juventusu. Ti se dali na ústup. Jejich nápor ale nevydržela zeď zchátralého stadionu v Bruselu a zbořila se. O život přišlo 39 lidí, dalších 400 lidí utrpělo zranění. Finále Poháru mistrů se ale nakonec odehrálo, přestože většina hráčů obou klubů bylo proti tomu. Anglické týmy nesměly po této tragédii pět let hrát evropské poháry, Liverpool ještě o rok déle.

Rusko ututlalo největší masakr v historii

Vůbec nejvíce obětí si ale zřejmě vyžádalo semifinále poháru UEFA20. října 1982, kdy moskevský Spartak hostil nizozemský Haarlem. Ruský celek utkání vyhrál, ale výsledkem se rozhodně nezapsal do dějin.

Po druhém gólu domácích propukla nevídaná euforie a davové šílenství. V obrovské tlačenici, která se pak odehrála u východu ze stadionu zemřelo mnoho fanoušků. Oficiální údaje mluví o šest a šedesáti, neoficiální o stovkách. Ale ani skoro po třiceti letech se zdaleka neví celá pravda.

Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme