Egyptský miliardář chce koupit ostrov pro uprchlíky. Vybuduje pro ně novou zemi

Egyptský miliardář chce pomoct lidem, kteří utíkají před válkou z afrických zemí. Rád by pro uprchlíky koupil ostrov a vyřešil tím evropské dilema o tom, kam statisíce lidí umístit. O povolení žádá Řecko a Itálii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naguib Sawiris chce uprchlíkům pomoct. Neřeší, kolik peněz investuje (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Naguib Sawiris je šéf telekomunikační společnosti Orascom Telecom. Svůj záměr představil na Twitteru. Ostrov chce odkoupit od Itálie nebo Řecka, vyhlásit na něm nezávislost a založit na něm novou zem pro uprchlíky.

Migranti tam při budování nového státu podle něj najdou zároveň pracovní uplatnění. Realizace nápadu egyptského milardáře záleží na tom, jestli se k takovému pozemku dostane.

Přehrát

00:00 / 00:00

Egyptský miliardář chce koupit ostrov, na kterém vybuduje novou zemi pro uprchlíky. O povolení bude žádat Itálii a Řecko

Zatím přímo Itálii nebo Řecko nekontaktoval, ale má v plánu poslat dopis premiérům obou států. Svou žádost pro představitele jihoevropských zemí popsal televizi CNN:

„Dejte mi ostrov a já zařídím všechno ostatní. Dejte mi povolení umístit tam ty lidi a já už po vás nikdy nic nebudu chtít, všechno zařídím sám. Já těm lidem můžu pomoct. Budou mít domov, můžou poslat své děti do školy. Všichni budou vydělávat peníze a budou mít budoucnost a práci."

Egypťan tvrdí, že se s uprchlíky momentálně zachází jako s dobytkem. Navíc tito lidé neustále riskují život. Sawiris prý neřeší, kolik peněz do ostrova investuje.

Říká, že to může být klidně deset milionů dolarů nebo sto. Ostrov chce pojmenovat Aylan podle tříletého syrského chlapce, který zemřel zřejmě při cestě do Evropy.

Fotografie jeho mrtvého těla na pláži vyvolala celosvětové pobouření a hlavně tlak na Evropskou unii, aby změnila své dosavadní postoje a uprchlíkům pomohla.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme