Egyptský parlament se sešel na několik minut. Veřejnost ho nepodpořila

Egyptský parlament se v úterý krátce sešel, aby ukázal armádě, že se nenechá zastrašit. Jenže plánovaný pochodu lidí, který měl poslance podpořit, se neuskutečnil. Poslanci se poté zase urychleně rozešli, aby armádu nepopudili příliš a nedohnali ji k puči.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci Mursího oslavují výsledky egyptských prezidentských voleb

Stoupenci Mursího oslavují výsledky egyptských prezidentských voleb | Zdroj: ČTK

Parlament se sešel navzdory rozhodnutí ústavního soudu. Ten jej rozpustil v polovině června kvůli nesrovnalostem při volbách, v neděli ho ale prezident Mursí svým dekretem povolal zpět do práce.

Na to reagoval soud zrušením prezidentova dekretu. Podle právníků na to ale nemá pravomoci. Může však rozhodnout, jestli byl prezidentův krok ústavní, což chce soud udělat právě dnes.

Zasedání parlamentu bylo velmi specifické. Poslanci se sešli, ne však úplně oficiálně, a jednali spíše nezávazně. Jediným tématem totiž byla reakce na rozpuštění sněmovny ústavním soudem. Poslanci dospěli k závěru, že požádají o radu právníky, aby zjistili, jestli mají možnost se nějak bránit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Egyptě i její důsledky pro turistiku analyzoval zahraniční redaktor Ondřej Bouda

Muslimské bratrstvo, za nějž byl Mursí zvolen a jež mělo v rozpuštěném parlamentu většinu, nařklo soud z prosazování armádních zájmů. A tak současné kroky vidí jako pokračování revoluce za práva lidu a proti Mubarakovu, tedy vojenskému režimu. Proto se prezident rozhodnutí vzepřel.

Zatím tichý boj je vlastně soubojem o moc mezi starými a novými strukturami. Na straně armády jsou však ještě sekularisté. Obě tyto skupiny usilují o to, aby Egypt neovládli islamisté. Armáda navíc nereprezentuje úplně bezvýhradně Mubarakův režim, byla vždy spíše šedou eminencí v pozadí.

„Jsou ale také hlasy, které říkají, že je to celé složitá politická hra a i tento manévr může být zástěrkou jakési dohody mezi těmito hlavními politickými silami na egyptské scéně,“ říká arabista Štěpán Macháček, který působí v egyptské Káhiře i jako spolupracovník Českého rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Egyptě mluvil na Radiožurnálu arabista Štěpán Macháček

„Do parlamentu dnes nepřišli všichni zákonodárci. Na protest proti rozhodnutí prezidenta Mursího se dnes nedostavili zástupci takzvaně liberálních nebo levicově orientovaných stran. Ti, kteří dnes na protest zasedali, byli poslanci za islamisty,“ uvádí Macháček.

Všechny demokratické volby od pádu Mubarakova režimu zatím v Egyptě vyhráli islamisté. Ale poměrně velká část veřejnosti se bojí, že se pokusí nově nabytou svobodu ukrást.

Muslimské bratrstvo na dnešek slibovalo milionový pochod na podporu prezidenta a parlamentu. Ten se ale nakonec neuskutečnil, což může být pro další vývoj klíčové. Pokud totiž armáda vyhodnotí situaci tak, že islamisté nemají podporu veřejnosti, může je odstavit od moci silou, tedy převratem.

Ondřej Bouda, pir, Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme