Egyptský premiér stále nemá kandidáta na funkci ministra vnitra

Jména ministrů nové egyptské vlády už dnes oznámí staronový premiér Kamál al-Ganzúrí, kterého jmenovala Nejvyšší vojenská rada. Ta převzala prezidentské pravomoci od svrženého Husního Mubáraka. Hodiny před vyhlášením vlády ale al-Ganzúrí stále nemá vhodného kandidáta na nového ministra vnitra.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý egyptský premiér Kamál al-Ganzúrí (vlevo) byl pověřen sestavením vlády

Bývalý egyptský premiér Kamál al-Ganzúrí (vlevo) byl pověřen sestavením vlády | Zdroj: Reuters

Podle spolupracovníka ČRo v Egyptě Štěpána Macháčka je těžké sehnat kompetentního ministra vnitra, který by nebyl spojen s bývalým režimem. Premiér prý nemůže riskovat jmenování někoho, kdo by vyvolal další protesty.

Otázka ministerstva vnitra je citlivá záležitost. Nedávné protesty v Egyptě směřovaly právě proti bezpečnostnímu aparátu a jeho zásahům proti Egypťanům za minulého režimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo z Egypta se v Dopoledním Radiožurnálu přihlásil spolupracovník ČRo v Káhiře Štěpán Macháček

Kamál al-Ganzúrí již dříve oznámil kandidáty, kteří by mohli funkci ministra vnitra zastávat. Jedním z nich byl i šéf bezpečnostního aparátu z Alexandrie Muhammad Ibráhím. Je ale spojený se zásahem proti demonstrantům v lednu a únoru 2011, a tak byl z kandidatury stažen.

Proti ustavení Kamála al-Ganzúrího premiérem protestovaly před začátkem parlamentních voleb v Egyptě desítky tisíc lidí. Jeho reálná podpora mezi Egypťany je ale podle Macháčka velká.

Proti němu se údajně staví pouze tvrdé jádro politických aktivistů. Tvrdí, že se al-Ganzúrí zdiskreditoval, protože byl premiérem už za bývalého prezidenta Husního Mubáraka. Také je prý příliš starý na to, aby reprezentoval mládež, která rozpoutala egyptskou revoluci.

Přesto je ale podle Macháčka otázka, jak moc bude mít vláda al-Ganzúrího volnou ruku, to znamená do jaké míry jí do vládnutí bude zasahovat Nejvyšší vojenská rada.

Egypt. Demonstranti na náměstí Tahrír protestují pro setrvání generálů u moci | Foto: Reuters

Kamál al-Ganzúrí sám prohlásil, že by nevzal funkci premiéra v případě, že by věděl, že mu do toho armáda bude mluvit.

Armáda ale podle Macháčka bude do jisté míry řídit chod věcí. Ukáže tak prý až čas, jestli bude vztah vlády a Nejvyšší vojenské rady lepší než za bývalého premiéra Isáma Šaráfa.

Nejistý je podle Macháčka i vztah vojenské rady a budoucího islamistického parlamentu. V Egyptě platí podle staré ústavy prezidentský systém. Pravomoci prezidenta tak zastává Nejvyšší vojenská rada. Parlament tedy v podstatě nemá velkou moc vojenské radě cokoli nakazovat.

Z prohlášení Muslimského bratrstva je prý jasné, že bude chtít mít vliv na chod země. Podle Macháčka ale bude panovat shoda mezi parlamentem a Nejvyšší vojenskou radou, že parlament nechá současnou úřednickou vládu dosloužit až do prezidentských voleb v červnu 2012. Pak by se mělo rozhodovat o nové vládě a premiérovi.

Štěpán Macháček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme