Egyptský premiér v Gaze odsoudil izraelskou agresi. Zahájil prý ale mírová jednání

Na obou stranách hranice pásma Gazy roste nervozita a obavy z války. Izrael na raketové útoky palestinských radikálů odpovídá cílenými údery. Palestinci uvádějí, že o život přišlo od středy 21 lidí, na izraelské straně jsou zatím tři oběti. Pásmo Na stranu Palestinců se dnes razantně postavil Egypt. Premiér Kandíl do Gazy přivezl 50 tun humanitární pomoci a odsoudil izraelskou agresi. Zároveň ale vyzval obě strany ke zdrženlivosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský premiér Hišám Kandíl (uprostřed) navštívil v Gaze pacienta zraněného během izraelského útoku | Zdroj: Reuters

Egypťané původně vyjednali s Izraelem zastavení útoků na Gazu na dobu asi tří hodin, které potrvá návštěva premiéra Hišáma Kandíla. Domluvený klid zbraní ale nedodrželi palestinští ozbrojenci a vyslali na izraelské území další rakety.

Izraelská odpověď pak měla za následek smrt dalších dvou Palestinců přímo v době návštěvy egyptského premiéra. Od středy v Gaze zahynulo už 21 lidí, z toho třetina dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální vývoj situace v Gaze přiblížil v Ozvěnách dne Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček. Hostem byla také arabista Štěpán Macháček

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček upozornil, že počet zabitých civilistů v Gaze vyvolává obavy i v samotném Izraeli. „Už včera byly v Jeruzalémě demonstrace. Také hrozí, že třeba radikálové by mohli napadnout židovské osady na okupovaných územích. V Jeruzalémě jsou dnes mimořádná bezpečnostní opatření,“ dodal.

O tom, že se Izrael připravuje na další válku v Gaze, se ale dá podle zpravodaje jen spekulovat. „Izraelská armáda sice povolává rezervisty, ale to ještě neznamená, že budou nasazeni k ofenzivě v Gaze. Takováto hrozba může být součástí psychologické kampaně, snahy přimět Palestince, aby přestali útočit. A přimět mezinárodní společenství, aby na Palestince v tomto směru tlačilo,“ uvedl.

Egypt se snaží dojednat příměří

Do hrozícího konfliktu se dnes významně vložil Egypt, který dal jasně najevo, že chce působit jako prostředník a vyjednat trvalé příměří. Premiér Hišam Kandil dnes po návratu z Gazy řekl, že zahájil mírová jednání. O tom, kdy by je mohl dokončit, ale odmítl spekulovat.

Komentátoři upozorňují, že ambicí nové egyptské administrativy pod vedením Muslimského bratrstva je zaujmout vůdčí diplomatickou pozici v arabském světě.

Mezinárodní společenství i přes pokračující násilí věří, že se Egyptu dlouhodobé příměří podaří dojednat. K využití vlivu na Hamás vyzvala Káhiru například německá kancléřka Angela Merkelová.

„Úplně přímý vliv na radikály z hnutí Hamás Egypt nemá, nicméně zájmy Hamásu a současného vedení Egypta jsou vzájemně propleteny tak, že by Egypt mohl přesvědčit Hamás, aby dělal jinou politiku,“ uvedl v Ozvěnách dne spolupracovník ČRo v Káhiře, arabista Štěpán Macháček.

Ilustrační mapka oblasti s vyznačením doletu zbraní, které mají k dispozici palestinští radikálové | Foto: ČTK

Ondřej Bouda, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme