Egyptský prezident během návštěvy Íránu popudil hostitelskou zemi i syrský režim

Světové společenství má morální povinnost podporovat syrskou opozici proti utlačovatelskému režimu v Damašku. Na summitu Hnutí nezúčastněných států to v Teheránu prohlásil egyptský prezident Muhammad Mursí, který v projevu ostře kritizoval vládu syrského prezidenta Bašára Asada. Vůdce nejlidnatější arabské země tak popudil nejen Írán, ale i syrský režim.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muhammad Mursí

Muhammad Mursí | Zdroj: Reuters

Muhammad Mursí je prvním egyptským prezidentem, který navštívil Írán od přerušení diplomatických vztahů v roce 1979. Analytici jeho návštěvu označili za určitý obrat v mrazivých vztazích mezí Káhirou a Teheránem.

Prominentní host ve svém projevu ostře vystoupil proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada. Nepřímo zkritizoval politiku hostitelského Íránu, která podporuje Asadovo vedení, čímž popudil Syřany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projev egyptského prezidenta na summitu Hnutí nezúčastněných zemí v Teheránu sledoval blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Podle nich se dopustil vměšování do vnitřních záležitostí Sýrie a navíc prý dál rozdmýchává tamní krvavý konflikt. Syrská delegace na protest proti Mursího projevu pak opustila zasedací sál.

K tomu, co Mursího k jeho projevu vedlo, se ve Stalo se dnes vyjádřila také analytička Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalhousová.

„Je to jeho první velké vystoupení jako prezidenta egyptského státu. Chtěl ukázat, že se Egypt vrací na scénu a chce hrát důležitou roli v mezinárodních vztazích, především v regionu Blízkého východu. Vzhledem k tomu, jak se sám Mursí dostal k moci, do jeho úřadu ho vynesly revoluce, si myslím, že využil příležitosti a postavil se za rebely v Sýrii,“ říká analytička.

Přehrát

00:00 / 00:00

K projevu Mursího se ve Stalo se dnes vyjádřila analytička Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalhousová

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček v Ozvěnách dne upozornil, že Mursí především připomněl, že celým arabským světem se přehnala vlna revolucí a uvedl, že nyní to přišlo do Sýrie. A že i tamní lidé si zasluhují svobodu.

Vystoupení Mursího se věnují také íránská média, která si všímají především toho, že egyptský prezident je proti vojenské intervenci v Sýrii a proti konceptu, který prosazují někteří radikální politici ze Západu. Podle zpravodaje je obecně Mursí vnímán jako politik, který se snaží vrátit Egypt do role vůdčí země v arabském světě.

„Což jde trochu proti zájmům být zadobře s Íránem. Navíc Egypt je závislý na vojenské a finanční pomoci ze Západu, od USA a také od Saudské Arábie, která má napjaté vztahy s Íránem. To vše ho nutí vymezit se zároveň vůči Íránu,“ dodal zpravodaj.

Připomněl, že Muhammad Mursí kromě kritiky syrského režimu vyzval ke sjednocení syrskou opozici. Vyjádřil se tak den poté, co rezignovala na svou funkci mluvčí syrské Národní rady, která byla mediálně velmi známá.

„To ukazuje, že i nejvyšší vedení je velmi rozklížené. Navíc stále více se ukazuje, že i různé zahraniční zájmy mají různé preferované opoziční skupiny v Sýrii. To možná také přispívá k tomu, že představa Mursího je v tuto chvíli trochu předčasná,“ dodal zpravodaj.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme