Egyptský prezident Mubárak nemá jen odpůrce, ale také zastánce

V Egyptě už desátý den pokračuje lidová revolta proti prezidentovi Mubárakovi. Statisíce lidí poukazují na to, že vládne už třicet let, že v zemi není svoboda, a požadují proto, aby okamžitě odstoupil. Jejich argumentům naslouchá celý svět a mají stále větší sympatie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochodu se zúčastnili i podpůrci prezidenta Mubaraka

Pochodu se zúčastnili i podpůrci prezidenta Mubaraka | Zdroj: ČTK

Jen malou pozornost zatím zahraničí věnuje Egypťanům, kteří naopak prezidenta podporují. Břetislav Tureček se proto vypravil právě mezi ně.

"Chci aby byl v Egyptě zase klid, proto podporuji prezidenta Mubáraka. Ne Baradeje nebo Muslimské bratrstvo," popisuje svoji motivaci muž patřící k tisícům Egypťanů, kteří se ve středu poprvé vydali do ulic podpořit prezidenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček se vydal mezi demonstranty podporující prezidenta Mubáraka. Poslechněte si jeho reportáž v pořadu Zblízka

Byl to také jeden z mála aktivistů provládního tábora, který byl ochotný na ulici promluvit se zahraničním novinářem. Před jinými reportéři museli utíkat!

Za jeho vlády se nikdy neválčilo

Zastánci prezidenta ale nejsou jenom násilníci, kteří večer surově mlátili protivládní demonstranty. Mnoho z nich má pro podporu vlády vážné argumenty.

"Mubárak vládne už třicet let a udělal řadu chyb, to je pravda. Ale také má za sebou hodně dobrého. Postavil několik čtvrtí v Káhiře i celá města. Za jeho vlády se také nikdy neválčilo. Jeho předchůdci vedli války. Aby uživili armádu a mohli nakupovat zbraně, brali peníze chudým Egypťanům. Lidé neměli peníze na jídlo, všechno šlo na válčení," prozradil reportérovi jednatřicetiletý Ajman, který pracuje v turistickém ruchu.

Z pokřiku 'Lidé chtějí konec režimu,' který se už desátý den rozléhá Káhirou, nemá vůbec radost.

Ajman musí živit manželku a dvě malé děti. Jak říká, protivládní davy v ulicích neohrožují pouze budoucnost cestovního ruchu, ale celou zemi:

"Teď se lidem za Mubáraka daří poměrně dobře. Žádná vysoká životní úroveň, to ne. Celý můj plat padne na jídlo a bydlení. Pořád se to ale zlepšuje. Můžete třeba vidět, že mezi lidmi přibývá dobrých moderních aut, jsou to modely z roku 2010, 2008, 2009…."

Protesty se opozici vymkly z rukou

Jenže v ulicích už dneska o promyšlené argumenty vůbec nejde. Opozice dál opakuje svá hesla o demokracii a lidských právech a požaduje rezignaci Mubáraka. I na její straně už ale stovky lidí napadaly policii, a ta neváhala nasadit tvrdou sílu.

Teď se brutálními výpady přidali i zastánci prezidenta. Ajman už odvezl rodinu na venkov. Mubáraka podporuje, mlátit jiné Egypťany kvůli němu ale do ulic nepůjde.

Pan Ajman dokonce připouští, že požadavky na rezignaci prezidenta byly zkraje legitimní. Pak se ale podle něj opozici vymkly věci z rukou:

"Tohle není cesta. Z věznic už uprchly čtyři tisíce lidí a zaplavili půlku Egypta. Turisté odjíždějí a bude trvat léta, než se vrátí - pokud vůbec. Tohle to je cesta ke změn režimu? A jak má ta příští vláda vypadat? Co má přijít po Mubárakovi? Muslimské bratrstvo, které bude zlodějům sekat ruce?"

Po vlně revolučního nadšení možná budeme podobné argumenty na obranu režimu slyšet daleko častěji.

"Jsem se situací v Egyptě spokojený a prezident Mubárak je velmi dobrý prezident," shrnuje jeden z provládních demonstrantů.

Břetislav Tureček, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme