Egyptský prezident Mursí svolal opozici k národnímu dialogu, nejsilnější odpůrce ale odmítl účast

Ostrá a velmi protichůdná prohlášení přicházejí i dnes od obou znesvářených táborů egyptské politické krize. Ozvala už se také armáda. Generálové varovali, že nedovolí propuknutí chaosu a násilí v egyptských ulicích. Televize al-Džazíra i přes varovné zprávy informovala, že v prezidentském paláci začal takzvaný národní dialog prezidenta s opozicí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci Muhammada Mursího protestovali před prezidentským palácem v Káhiře

Odpůrci Muhammada Mursího protestovali před prezidentským palácem v Káhiře | Zdroj: Reuters

Nejlidnatější arabská země je rozpolcená kolem plánů prezidenta Muhammada Mursího. Zatímco jeho zastánci říkají, že jenom naplňuje své povinnosti, odpůrci ho obviňují, že připravuje naprosté ovládnutí Egypta svými islamisty.

Dialog svolal prezident právě prezident Mursí. Cílem je dostat obyvatele z ulic a utlumit protesty lidí, kteří nesouhlasí s jeho kroky z posledních dnů a s tím, aby se za týden konalo referendum o ústavě v podobě, kterou připravilo Ústavodárné shromáždění, jemuž dominují islamisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Egyptě informoval zahraniční zpravodaj Českého Rozhlasu Břetislav Tureček

Národního dialogu se účastní lidé z menších politických skupin, zastoupení ale odmítla nejsilnější opozice. Přitom právě Fronta národní spásy protestuje nejrazantněji.

Muhammad Baradaj, který za organizaci mluví, říká, že žádný dialog nebude, dokud prezident neodloží referendum o ústavě a dokud nezruší listopadový dekret, kterým si udělil moc, která není přezkoumatelná soudy.

Koalice islamistů včetně Muslimského bratrstva, jehož členem byl donedávna i prezident Muhammad Mursí, si ale stojí za tím, že referendum o ústavě musí být ode dneška za týden.

Vyplývá to z prohlášení Chajráta Šatira z vedení Muslimského bratrstva, které dnes vysílala egyptská televize.

Úřady však mezitím odložily hlasování Egypťanů žijících v zahraničí, které mělo začít už dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o vyhrocené politické situaci zprostředkoval zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Zrušení hlasování je vykládáno jako ústupek, kterým se prezident Mursí a jeho mocenský aparát pokusil otupit opoziční kritiku. Podle dnešních prohlášení to ale zjevně nezabralo.

Egyptská armáda oznámila, že v krizi, která otřásá celou zemí, nemá žádné politické ambice a bude jenom udržovat pořádek. Rovněž jasně varovala před nepokoji v ulicích.

Na počátku minulého roku po svržení prezidenta Mubaraka se armáda držela u moci až do letošního června. Teprve poté předala řízení země civilistům a prezidentovi Mursímu.

Podle deníku Al-Ahrám se prezident Muhammad Mursí možná už brzy chystá povolat armádu, aby znovu zastávala funkci policie stejně jako vloni po velkých nepokojích, které si vyžádaly stovky mrtvých.

Břetislav Tureček, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme