Masakr v mešitě nezůstane bez odezvy, slíbil egyptský prezident. Letectvo zaútočilo na severu Sinaje

Egyptská armáda zahájila nálety v okolí mešity na severu Sinajského poloostrova, kde v pátek radikálové při útoku na mešitu zabili více než 200 lidí a přes 100 osob zranili. S odkazem na bezpečnostní zdroje a svědky o tom informovala agentura Reuters. Mešita v Bir al-Abdu byla napadena v době poledních modliteb.

Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptská armáda zahájila nálety v okolí mešity na severu Sinajského poloostrova, kde v pátek radikálové při útoku na mešitu zabili více než 200 lidí a přes 100 osob zranili.

Egyptská armáda zahájila nálety v okolí mešity na severu Sinajského poloostrova, kde v pátek radikálové při útoku na mešitu zabili více než 200 lidí a přes 100 osob zranili. | Zdroj: AP/ČTK, ČTK

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Na celém Sinajském poloostrově byla vyhlášena pohotovost. Káhirské letiště zpřísnilo bezpečnostní opatření.

Nálety se soustřeďují zejména na horskou oblast v okolí mešity, kde se podle úřadů skrývají radikálové, uvedl bezpečnostní zdroj.

Masakr v mešitě na Sinajském poloostrově. Mrtvých je nejméně 235

Číst článek

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian útok rovněž odsoudil a uvedl, že Paříž stojí při svém spojenci. Následně na twitteru útok odsoudil a pozůstalým kondoloval také francouzský prezident Emmanuel Macron. Na výraz solidarity bude dnes zhasnuta pařížská Eiffelova věž, oznámila pařížská starostka Anne Hidalgová.

Papež František uvedl "že je hluboce zarmoucen, ztrátou lidských životů v důsledku teroristického útoku".

Dějiště střetů

Prezident Abdal Fattáh Sísí bezprostředně po útoku ohlásil schůzku se zástupci bezpečnostních sil, aby společně posoudili nezbytné kroky. V televizním projevu následně řekl, že útok nezůstane bez odezvy.

Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na jedné straně a islámskými radikály na straně druhé. Terčem útoků zřídka bývají civilisté, většinou jsou to vojáci a policisté.

Napětí na Sinaji se znásobilo po sesazení egyptského prezidenta Muhammada Mursího v roce 2013. Mursí byl do úřadu zvolen za Muslimské bratrstvo, které v době své vlády prosazovalo posílení islámu ve společnosti. Nová vláda je ale zakázala a Mursí si odpykává vysoký trest ve vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme