Egyptský prezident vytáhl proti armádě, sklízí za to pochvalu ulice

Egyptský prezident Muhammad Mursí nečekaně zasáhl do nejvyšších pater ozbrojených sil. Poslal do penze náčelníka generálního štábu Sámího Anána i dlouholetého ministra obrany Muhammada Tantávího. Mursí také zrušil ústavní dodatky, které armádě zaručovaly téměř neomezenou moc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Muhammad Mursí | Foto: Elias Asmare | Zdroj: ČTK

Sesazený maršál Muhammad Tantáví, který byl symbolem vojenského režimu vládnoucího v Egyptě od loňského svržení prezidenta Mubáraka, i generál Sámí Anán dostali nejvyšší egyptské vyznamenání a oficiálně také funkci prezidentova poradce. Mursí prohlásil že nechtěl nikoho ponížit, ani zpochybňovat význam dotčených institucí.

Stovky lidí pak vyšly do ulic Káhiry a Alexandrie oslavovat a vyjádřit podporu Mursímu. Prezident vzešlý z Muslimského bratrstva mezitím sklízí chválu i od náboženských i sekulárních politických skupin. Zároveň s personálními změnami totiž Mursí armádě odebral rozsáhlé pravomoci, které si v červnu přidělila vlastním dekretem. Nejvyšší rada ozbrojených sil například měla mít možnost ovlivnit chystanou ústavu a také zákonodárnou moc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj v Egyptě shrnuje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček v Ozvěnách dne.

Prezident Mursí se přitom rozhodl pro tento krok rychle a poměrně neočekávaně. Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček upozorňuje, že egyptský tisk spekuluje, že využil chaosu, který v Egyptě vznikl po nedávném útoku ozbrojenců na Sinaji, při kterém zahynulo 16 egyptských vojáků.

„Poté byl vlastně sesazen šéf egyptských tajných služeb a padly i další hlavy v bezpečnostním a státním aparátu. A toto vlastně přichází na té vlně. Nicméně samotný Mursí to veřejně nespojil. Tvrdí, že to udělal v zájmu lidu, že armáda je skvělá, ale měla by se věnovat obraně země. Což je narážka, že by se neměla zapojovat do vedení sekulárních a civilních záležitostí,“ přiblížil.

V Egyptě podle zpravodaje zaznívají hlasy, že prezidentovy kroky byly předjednané. Upozornil, že například to, že dosavadní náčelník generálního štábu Anán i maršál Tantáví jdou dělat poradce samotnému Mursímu a ještě dostali státní vyznamenání, naznačuje podle egyptských médií nějakou zákulisní dohodu.

„Nicméně pokud se Mursímu podaří prosadit takové osekání pravomocí armády, je to ohromný zásah do jejího třeba ekonomického potenciálu,“ dodal.

Ze strany veřejnosti zaznívají hlasy, že jde o další posílení moci Muslimského bratrstva. „Je to ale menšinový názor. Naopak včera se konala mnohatisícová demonstrace v centru Káhiry na podporu Mursího kroků,“ upozornil zpravodaj.

Egypťané jsou už unavení

Nad načasováním Mursího kroků se na Rádiu Česko zamyslela také káhirská spolupracovnice Anna Janků: „Proč to přišlo ihned po návštěvě katarského emíra, který od doby, co se ujal funkce, do Egypta nepřijel. Nyní přijel na velmi krátkou návštěvu a do egyptské centrální banky vložil dvě miliardy dolarů. Vzápětí na to přišlo toto rozhodnutí. Ono se očekávalo, ale ne v této situaci,“ přiblížila.

Upozornila, že jak novináři, tak i inteligence mají nyní obavy, jakým směrem se bude ubírat takzvaná druhá egyptská republika. „Zatím to vypadá, že se prezident Mursí neodpoutal od svého styku s Muslimskými bratry. A toto byl jeden z požadavků Muslimských bratrů, aby Tantáví odešel a aby byl zrušen dodatek, který rozšiřoval pravomoci armády,“ dodala s tím, že armáda od začátku netvrdila, že má politické ambice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální vývoj v Egyptě jsme na Rádiu Česko rozebrali s káhirskou spolupracovnici Annu Janků.

Také Janků připomněla, že v Egyptě se hovoří i o tom, že prezidentovy kroky přišly po dohodě s vedením armády. Zmínila také, že zrušením dodatku ústavy, kterým si armáda přidělila rozsáhlé pravomoci, se stává Mursí nejvyšším vrchním velitelem armády.

„A je to jako za Mubáraka. Lidé už se začínají ptát: Co se změnilo? Ani Mubárak si nedovolil, aby měl jak pravomoci zákonodárné, tak i výkonné. Mursí už je má,“ zdůraznila. Egypťané jsou ale podle ní už také unaveni.

„Kdybyste slyšeli lidi na ulici, jsou tam ti, kteří souhlasí s Mursího rozhodnutím, což jsou především Muslimští bratři, další lidé zase vyjadřují podporu armádě. Ale všichni jsou už unaveni, všechny problémy obyčejného Egypťana se zhoršily. Optimismus velký není,“ dodala.

Poslední události nemění nic na bezpečnosti Egypta

Také zástupce českého velvyslance v Káhiře Milan Slanec uvedl, že lidé v Egyptě jsou zaskočeni vývojem. Upozornil, že liberální a sekulární síly připravovaly na 24. srpna, kdy skončí ramadán, velkou demonstraci proti Mursímu a Muslimským bratrům.

Zároveň ale ujistil, že poslední události nemění nic na bezpečnosti Egypta. „Situace by se neměla nijak dramaticky vyvíjet. Lze očekávat, že pokud dojde k nějakým demonstracím, odehrají se pouze v Káhiře,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupce českého velvyslance v Káhiře Milan Slanec na Rádiu Česko ujistil, že poslední události nemění nic na bezpečnosti Egypta.

Podle něj je potřeba si uvědomit, že liberální síly v Egyptě nejsou příliš silné. „V posledních parlamentních volbách získaly kolem 13 procent hlasů a jsou koncentrovány především v Káhiře, trochu ještě v Alexandrii a ve velkých městech,“ přiblížil.

Vladimír Kroc, Ondřej Černý, Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme