Egyptský prezident začal po útoku na Sinaji vyhazovat bezpečnostní činitele

V Egyptě začaly padat hlavy nejvyšších bezpečnostních činitelů. Prezident Muhammad Mursí sesadil šéfa tajných služeb, odvolal guvernéra severního Sinaje a požaduje i výměnu velitele vojenské policie. To vše jsou dopady nedělního útoku, při kterém neznámí ozbrojenci na Sinaji zabili 16 egyptských vojáků. Armáda mezitím podniká operace proti radikálním islamistům, kterým Káhira násilí připisuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítěz prezidentských voleb v Egyptě Muhammad Mursí | Foto: Reuters

Dosavadní šéf tajných služeb Murád Muváfí přiznal, že jeho lidé o přípravách nějakého útoku věděli předem. Jak ale dodal, nikdo si nedokázal představit, že by islamisté napadli vojáky, kteří po celodenním ramadánovém půstu zrovna večeřeli.

Muváfí je ale jenom jedním z řady lidí, kteří za bezprecedentní útok mají zaplatit svou židlí. Komentátoři se domnívají, že prezident Mursí nejen trestá selhání těchto činitelů, ale zároveň odvrací hněv Egypťanů, který se po masakru vojáků snáší i na jeho hlavu.

Egyptská armáda mezitím na Sinaji pokračuje v operacích proti radikálním islamistům a o podporu žádá i místní beduíny.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme