Egyptský prezident získává neomezenou moc. Chová se jako faraón, zlobí se opozice

Egyptský prezident Muhammad Mursí vydal dekrety, kterými výrazně upevňuje svou moc v zemi. Zakázal rušení svých dekretů, zákonů a rozhodnutí. Ústavní soud už nebude moci rozpustit ústavodárné shromáždění. Mursí také odvolal vrchního prokurátora a nařídil obnovu soudních procesů s osobami obviněnými z útoků na demonstranty proti bývalému prezidentovi Husnímu Mubarakovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový egyptský repzident Muhammad Mursí s čelními představiteli tamní armády

Nový egyptský repzident Muhammad Mursí s čelními představiteli tamní armády | Zdroj: ČTK

Zřejmě největší rozruch vyvolal bod dekretu, který stanovuje, že veškerá rozhodnutí a zákony, které prezident Mursí vydal od svého nástupu do funkce 30. června letošního roku, jsou nezrušitelné a nemůžou je zrušit ani jiné státní instituce nebo soudy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cíl prezidentských dekretů přiblížil spolupracovník Českého rozhlasu v Káhiře Štěpán Macháček

Soudy také nemohou rozpustit 100člennou ústavodárnou radu, která teď sepisuje ústavu. Právě ústavní soud totiž rozpustil dolní komoru parlamentu a parlament proto dodnes v Egyptě řádně nefunguje. V dekretu také prezident Mursí prodloužil lhůtu k podepsání nové ústavy o další dva měsíce.

Mursí vydal dekrety zhruba týden před rozhodnutím ústavního soudu ve věci zrušení horní komory parlamentu a zrušení prezidentova dodatkového ústavního článku. Rozsudek má padnout 2. prosince.

Dekrety mají platnost ústavy, kterou nyní Egypt nemá. Proti platnosti dekretů tak není odvolání u žádného soudu a ani ústavní soud je nemůže zrušit. Mursí je tak v pozici, kdy vykonává moc výkonnou, zákonodárnou a dokonce i soudní, může vydávat i obžalobu nebo vykonávat rozsudek.

Mursího stoupenci dekrety hájí, podle nich ochrání výsledky a principy egyptské revoluce a pomohou očistit státní instituce od úředníků spojených s bývalým režimem. Odůvodňují je také stabilitou, kterou prý Egypt na své cestě k demokracii potřebuje, ale narušují ji právě soudci jmenovaní ještě předchozím Mubarakovým režimem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O posilování moci prezidenta Mursího mluvila spolupracovnice ČRo v Egyptě Annu Janků

Jako příklad Mursí uvádí, že ústavní soud například rozpustil dolní komoru parlamentu a že se bojí, aby nerozpustil také ústavodárnou radu. Psaní nové ústavy by tak skončilo a proces přechodu od Mubarakova režimu k demokracii by tím byl podle něj ohrožen.

S tím ale mnozí nesouhlasí ­– podle opozice se Mursí posilováním své moci chová jako nový faraón. Na dnešek proto svolala demonstraci proti vládě a Muslimskému bratrstvu řada liberálních i levicových stran. Největší demonstrace se očekávají opět na káhirském náměstí Tahrír.

Naopak Mursího příznivci budou prezidentovi vyjadřovat podporu u prezidentského paláce. Policie už nedávno tvrdě zasahovala proti mladým lidem, kteří si připomínali první výročí událostí v ulicích.

Štěpán Macháček, Martina Mašková, Mirko Kašpar, Julius Neumann Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme